Dijital Pazarlama

Viral Pazarlama Nedir & Nasıl Yapılır?

Viral pazarlamanın ne olduğunu açıklarken adının anlamını incelemek yeterli olacaktır. Viral kelimesi ‘’virüs gibi yayılan’’ anlamına da geldiği için, viral pazarlamadaki temel hedefin bu olduğu söylenebilir.

Bu fikrin kökeni ağızdan ağıza pazarlama olarak adlandırılan müşterilerin olumlu yorumları çevresine iletmesi ile gerçekleşen pazarlama türüne dayanmaktadır.

Dijitalleşmenin etkisiyle artık viral pazarlama çevrimiçi platformlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama faaliyetleri yürütülürken kullanıcıya reklam ve pazarlama yapıldığı hissiyatı aktarılmamalıdır. Samimi ve doğal nitelikli faaliyetlerden alınacak verim yüksek olacaktır.

Teorik olarak, viral bir pazarlama kampanyası yürütmek çok basittir. Hedef kitlenize çekici gelen bir video veya başka bir içerik türü oluşturur, internete koyar ve tanıtımını yaparsınız. Oradan, tüm yapabileceğiniz sigortanın yanmasını ve kullanıcıların deli gibi paylaşmaya başlamasını beklemek.

Bazı durumlarda virallik kazara olur. Örneğin, özel bir kullanıcı tarafından bir video yüklendiğinde, bir anda popüler hale gelir ve tüm internette dolaşmaya başlar.

Marka videoları için dağıtım stratejisine gelince, iki tür vardır: görünür ve gizli. İlkinde, kullanıcı ilk andan itibaren reklamları veya markalı içeriği görüntülediğinin farkındadır, ikincisinde ise markanın katılımı ancak daha sonra ortaya çıkar.

Gizli pazarlama teknikleri uygularsanız, kullanıcının kandırılmış, aldatılmış veya aldatılmış hissetmemesine çok dikkat etmek önemlidir.

Hangi stratejiyi seçerseniz seçin, asla “spam” olmamayı veya içeriğinizde aşırıya kaçmamayı unutmayın. Mesajınızı defalarca tekrarlamak yerine, en iyi strateji iyi bir yer ve zaman bulmak ve “viral sigortanın” kendisini aydınlatmasına izin vermektir.

Başarılı bir viral pazarlamanın kriterlerinden bazıları şunlardır;

 • Hedef kitle analizi ile başlanılmalıdır.
 • İnsanlara samimiyet ve gerçeklik duygusu aktarılır, aynı anda birden fazla duyguyu harekete geçirmek hedeflenir.
 • Odak nokta satış yapmak değildir, tanıtım ve marka imajıoluşturulmaya çalışılır.
 • Tüketici arasında etkileşime olanak verir. Bu sayede potansiyel müşteriler daha sağlıklı bir şekilde analiz edilebilir.
 • Faaliyetin en önemli unsuru olan içerik, paylaşılma potansiyeli yükseközellikler bulundurmalıdır, bu sayede kampanyanın yayılma hızı oldukça yükselir, viral etki gerçekleşmiş olur.
 • İçerikte verilen mesajlar açık ve net, kolay anlaşılabilir olmalıdır, mümkünse eğlenceli de olabilir.
 • Zamanlama yönünden isabetli davranılmalıdır. Trendlere uygun hareket edilmelidir, paylaşılma ve yayılma etkisi için bu çok önemli bir kriterdir.

Videolu Anlatım

Viral Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Viral pazarlama tekniğinin başlıca avantajları şunlardır:

 • Standart reklam çeşitlerine kıyasla daha düşük maliyetlidir.
 • Yeni firmalar için marka imajı yaratmayı kolaylaştırır, mevcuttaki firmalar için ise marka bilinirliğini ve itibarı arttırır.
 • Hedef kitle ile direkt olarak iletişim şansı tanır.
 • Firmalara müşteri kitlelerini yakından tanıma ve detaylı şekilde analiz edebilme olanağı sağlar.
 • Yayılma hızıoldukça yüksektir. Yapılan çalışma kısa süre içerisinde dev bit kitleye ulaşır.

Viral Pazarlama Yapmanız İçin 4 Neden

 1. Düşük maliyet: Viral kampanyaları karakterize eden şey, kullanıcıların işin önemli bir bölümünü marka için yapmasıdır, bu da dağıtım maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Reklam veya medya alanı satın almak gereksizdir.
 2. Çok sayıda kullanıcıya ulaşma potansiyeli: İnternetteki viral bir video, bir ton para yatırmadan veya ekstra çaba sarf etmeden büyük bir uluslararası izleyici kitlesine ulaşma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, küçük bir şirket veya hatta özel bir kişi viral hale gelebilir.
 3. İnvaziv değildir. Viral pazarlamada, içerik paylaşma ve katılma kararını sosyal medya kullanıcısı verir, bu nedenle markanın istilacı olarak görülme olasılığını azaltır. Bu nedenle, markanın algılanması ve etkileşim, daha tipik reklam biçimlerine kıyasla önemli ölçüde daha iyidir.
 4. Markanızı oluşturmanıza yardımcı olur. Yaratıcılık açısından gerçekten göze çarparsanız, o kadar inanılmaz içerik yaratırsınız ki, kullanıcılar bunu paylaşır ve markanızla kişisel bir bağlantı geliştirirsiniz. Markalaşma ve farkındalık söz konusu olduğunda şüphesiz son derece güçlü bir araçtır.

Viral Pazarlama Örnekleri

Sosyal medyanın yaygın kullanımına geçiş sürecinden itibaren firmalar ve bireysel oluşumlar tarafından kimi zaman ticari amaçlarla, kimi zaman kamu yararına duyarlılık amacıyla sıkça viral pazarlama örneklerine şahit olmaktayız.

Bunlardan global ve birçoğumuzun bildiği bir örnek ile başlayalım.

Bill Gates’ın ICE BUCKET CHALLENGE Kampanyası

ALS hastalığına dikkat çekmek ve fon oluşturmak amacıyla Bill Gates tarafından başlatılan ”Ice Bucket Challange” kampanyası kısa süre içerisinde dünya çapında etki gösterdi. Kampanya oldukça basitti, soğuk su dolu kovayı başınızdan aşağı boşaltırken video kaydı alıyor ve sosyal medya hesabınızdan paylaşarak katılım gösteriyordunuz.

viral pazarlama1

Yerel olanlar ile devam edelim.

GittiGidiyor’un Fulya’nın İntikamı Adlı Viral Reklamı

GittiGidiyor’un yaklaşık 10 sene evvel yaptığı ve kısa süre içerisinde Facebook, Youtube gibi platformlar üzerinde bomba etkisi yaratan ”Fulya’nın intikamı” videosu.

viral pazarlama2

Turkcell’in köylü çocuklarla çektiği ”Dümdük” temalı reklamı
Reklam, yayınlandığı tarihler içerisinde doğal ve eğlenceli bulunduğu için sevildi ve hızlı yayıldı.

viral pazarlama3
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!