SEO

Tarama Bütçesi Nedir, Nasıl Optimize Edilir?

Tarama bütçesi optimizasyonu, Site İçi SEO çalışmaları sırasında ele alınan çalışmalardan biridir, arama motoru botlarının bir internet sitesindeki sıkça taradığı ancak niteliksiz ve önemsiz sayfalar yerine insanlara faydalı olabilecek önemli sayfaları taramasını ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda konumlanması için yapılmaktadır.

Özellikle çok sayıda sayfaya sahip olan E-ticaret siteleri gibi siteler için hayati önem taşıyan tarama bütçesi kavramına, her web sitesi sahibinin hakim olması elzemdir.

Tarama Bütçesi Nedir?

Tarama bütçesi, arama motorlarına ait olan botların internet sitelerinde gezinme sıklığı ve süresi şeklinde tanımlanabilir. İnternet ortamında milyarlarca URL bulunuyor, arama motoru botlarının bilhassa da Google’ın bu sayfaları taraması adına harcayacağı zaman ve kaynaklar sınırlıdır.

Tarama bütçesi optimizasyonu işlemi sayesinde, arama motoru botlarının ilgili web sitesini ziyaret etme sıklığını ve harcayacağı süreyi artırmak mümkün olmaktadır. Googlebot bir internet sitesini ne kadar kısa süre aralıklarında ziyaret ederse, yeni eklenen ve güncellenen içerikler de o denli hızlı bir şekilde arama motoru sonuç sayfalarına eklenecektir.

Videolu anlatım:

Tarama Bütçenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Tarama bütçesini optimize etmenin yolu ağırlıklı olarak site içerisindeki düzenlemelerden geçer.

1-) Google Search Console Kullanın

google search console

Google’a ait olan webmaster aracı üzerinden, siteniz için bir mülk kaydı oluşturun ve buradaki hatalara göre sitenizi düzenli olarak denetleyin. Siteyi Google’ın seveceği şekilde düzenlerken kendisine ait olan araçlardan yararlanmanız, tarama bütçesini optimize etmenin en etkili yollarından biridir.

2-) Robots.txt Dosyasını Yapılandırın

Googlebot ve diğer arama motorlarına ait botlarının internet sitelerinde ziyaret ettikleri ilk yer robots.txt dosyasıdır. Arama motoru botları, sitede yaptıkları tarama sırasında robots.txt dosyasında bulunan komutları dikkate almaktadır. Bundan ötürü robots.txt dosyasında önemli olan sayfaların taranmasını ve önemsiz sayfaların taranmasını engelleyecek düzenlemeler yapılmalıdır.

Tarama bütçesi optimizasyonu için robots.txt örneği:

user-agent: *
 disallow: /sepet 
disallow: /odeme

Yukarıdaki örnek robots.txt taslağında internet sitesinde yer alan dinamik sayfaların taranmaması gerektiğini talep etmektedir.

3-) Yönlendirme Zincirlerinden Kaçının

Bir web sitesine girildiğinde herhangi bir ürün sayfasına ulaşmak adına, A kategorisinden B kategorisine, o kısımdan da C kategorisine yönlendirildiğini örnek olarak verebiliriz. Bu sistemsel olarak saçma ve gereksiz olmasının yanı sıra kullanıcıların bir ürüne ulaşması istenirken vakit kaybına da sebep olmaktadır. Dolayısıyla hem arama motoru botlarının sağlıklı tarama yapabilmesi, hem de kullanıcı deneyiminin kötü etkilenmemesi için yönlendirme zincirlerinden kaçınılmalıdır.

4-) Dahili ve Harici Bağlantı Kullanın

Günümüzde SEO’nun en çok göz ardı edilen unsurlarından birinin dahili bağlantı kavramı olduğu kesindir. İlgili olan sayfalardan, en önemli sayfalarınıza doğru giden dahili bağlantı vermenin kritik olduğunu unutmayın. Bu davranış ile, Googlebot önemli sayfaları daha sık tarayacak ve ziyaret edecektir. Ayrıca site dışından da web siteniz için alacağınız kaliteli bağlantılar, tarama bütçesini optimize etmeye dışarıdan destek sağlamaktadır.

5-) HTTP Hatalarını Düzeltin

Bir internet sitesi için tarama bütçesi optimize edilirken HTTP hata durum kodlarının tespit edilip, düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıntılı şekilde belirtmek gerekirse, bir web sayfasında 404 ve de 410 HTTP durum kodlarının bulunması, o  sitenin tarama bütçesine epey zarar vermektedir.

http hatalarini duzeltin

Bu hatalar sadece arama motorlarındaki performans için değil, kullanıcı deneyimi konusunda da zararlı olmaktadır. Dolayısıyla http hatası veren URL’lerin kaldırılması veya düzeltilmesi gerekmektedir.

6-) Site Haritasını Doğru Şekilde Yapılandırın ve Güncel Tutun

Site haritaları, arama motoru botları için navigasyon görevi görürler. Dolayısıyla doğru şekilde yapılandırılmaları ve güncel olmaları oldukça kritiktir.

site haritasi 1

İlgili internet sitesinin site haritasında bulunan bütün sayfaların, arama motoru botları tarafınca taranabilir ve dizine eklenebilir biçimde olması gerekmektedir.

Örneğin noindex olarak işaretlenen bir sayfanın, site haritasında olmaması önemlidir.

7-) Hreflang Etiketi Kullanın

Tarama bütçesini ve dizine eklemeyi denetlemek istiyor isek, Google’a sayfalarınızın farklı dillerde sunulan versiyonları hakkında bilgi aktarılması da gerekmektedir.

hreflang etiketi

Arama motoru botları, web sayfalarının farklı sürümlerini taramak adına hreflang etiketlerinden yararlanırlar. Sonuç olarak yanlış veya eksik bir hreflang etiketi, ciddi tarama bütçesi sorunlarına yol açacaktır.

😎 Site Hızını Optimize Edin ve Sunucu Hızını İyileştirin

Sitenizin hızını Google Pagespeed Insights gibi site hızı testi yapan araçlar ile kontrol edin, burada çıkan hatalara göre bir optimizasyon yapın. Sunucunuzun hızının iyi olmasına ve sunucu yanıt süresinin kısa olmasına dikkat edin. Hosting firmasını seçerken incelediğiniz en önemli özelliklerden biri hiç kuşkusuz, hız kriteri olmalıdır.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!