SEO

Site Hızı Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Site hızı genel olarak belirli bir internet sitesinin içeriğinin tamamını görüntelemek adına geçen vakti belirttiği için sayfa yükleme hızı şeklinde de bilinmektedir.

Araştırmalara göre Google’ın sayfa hızı konusunda iyi sonuçlar veren web sitelerine sıralamalarda öncelik tanıdığı kanıtlanmıştır. Eğer iyi bir SEO performansı hedefliyorsanız, site hızınızı optimize etmek için harekete geçmenizde fayda var.

Site Hızı Nasıl Optimize Edilir?

Site hızını optimize etmek için önce ilgili araçlar yardımıyla test almak gerekir. Çıkan sonuca göre optimizasyon yapılmalıdır. Nitekim tedavi, tanıya göre yapılır.

doga dijital site hizi skoru
Doğa Dijital Google PageSpeed Insights Skoru

Kendi söküğünü dikebilen bir terzi düşünün; evet o biziz ve sizler için daha meşakkatli bir optimizasyon çalışması yapabiliriz.

Eğer Wordpress altyapısını kullanan bir web siteniz varsa Wordpress Site Hızlandırma Hizmeti sayfası üzerinden profesyonel destek hakkında bilgi alabilirsiniz.

Site hızınızı optimize ederken kullandığınız altyapının önemi büyüktür. Örneğin Adsense reklamları bulunan bir web sayfanız varsa yanlış yapılan reklam yerleşimi ile birlikte hızınız ciddi manada düşecektir. Bu bağlamda bilmelisiniz ki, burada anlatılanları yapmanız veya yaptırmanız sonuca ulaşmanız için yeterli olmayabilir.

Site Hızını Etkileyen Faktörler:

 • Sunucu kapasitesi ve performansı
 • Sunucunun konumu (Kitlenizle alakalıdır.)
 • Kullanılan altyapı, kod yapısı
 • Sisteminizin optimizasyon işlemlerine musaitliği
 • Görsel öğeler
 • Tasarımın mobile duyarlı olması

Sayfa yüklenme hızı ile alakalı başlıca faktörler bunlardır. Şayet burada sıralanan kriterlerde bir olumsuzluk göremediyseniz detaylara inebilirsiniz.

 • Kritik dosyaları üst kısma (header) önemsiz kodları alt kısma (footer) taşımalısınız. Bu konuda Google PageSpeed Insights aracından yardım alabilirsiniz.
 • Görsel öğeleri sıkıştırmalı, boyutlarını küçültmelisiniz.
 • Lazy Load yani tembel yükleme özelliğini aktif etmelisiniz.
 • Kodları sıkıştırmalısınız,
 • GZİP Sıkıştırma özelliğini aktif etmelisiniz. (CPanel üzerinden yapabilirsiniz.)
 • CDN kullanmalısınız.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Google ve diğer arama motorları ziyaretçileri memnun etmeyecek bir siteye yönlendirmek istemezler. Dolayısıyla en az içeriğin önemi kadar, hızın da kullanıcı deneyimi açısından katkısı büyüktür.

kullanici deneyiminin katkilari
Kullanıcı Deneyiminin (UX) Katkıları

Site hızı çağın gereklilikleri arasındadır. Herşeyi en kolay ve hızlı haliyle elde etmek isteyen kullanıcılarınıza hızı optimize edilmiş bir web sayfası sunmaktan başka çareniz yoktur.

Web site tasarımları eskiye dönüş yapıyor farkında mısınız?

Core Web Vitals güncellemeleri, webmasterlara tertemiz, bembeyaz bir sayfa açtırdı, bu sadece mecazen gerçekleşmedi, tasarım çizgisi oldukça basitleştirildi. Kimi siteler Word üzerinden inşa edilmiş kadar sade…

Bunun en önemli sebebi kullanıcı deneyimi. Yüksek boyutlu sayfaların yüklenme hızları ülkemizdeki internet altyapısının da üstün katkılarıyla epey yavaş oluyor. Dolayısıyla kimse 15 saniyede açılan bir sayfada vakit kaybetmek istemiyor. Bu sadeleşmenin diğer nedenleri ise kullanım kolaylığı sağlamak, görsel açıdan insana nereye bakacağını şaşırtan cıvıl cıvıl öğeler yerine öne çıkması gereken unsurlara öncelik vermek diyebiliriz.

Google bilhassa son zamanlarda olmak üzere, kullanıcı memnuniyeti konusuna ağırlık vermektedir. Eğer core web vitals değerleriniz kötüyse, bu durum arama motoru sıralamalarınızı olumsuz olarak etkileyecektir.

Ülkemizdeki internet altyapısı oldukça kötüdür. Bu durum sayfa yüklenme hızlarını da yavaşlatır. Anlayacağınız dünya standartları için uygun bir optimizasyon yapmış olsanız da Türkiye şartları için yetersiz kalabilirsiniz.

Site Hızı Nasıl Test Edilir? En İyi Hız Testi Siteleri

Web sitenizin hızını test etmek için global çapta kullanılan En İyi Hız Testi Siteleri aşağıdaki gibidir.

 • Google PageSpeed Insights
 • GTmetrix
 • Pingdom
 • Dareboost
 • WebPageTest

Bu listedeki siteler, en iyi 5 site hızı test aracı arayışınıza güçlü cevaplar vereceklerdir. Analiz sonucunda önemli hatalarınızı öğrenerek düzeltmenin yollarını arayabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!