SEO

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu kavramı SEO şeklinde kısaltılır, herhangi bir internet sitesinin arama motorlarındaki performansını yükseltmek için yapılan çalışmaların tümünü içerir.

Basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google, Bing ve diğer arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse, dikkat çekme ve potansiyel müşterileri ve mevcuttaki kitlenizi işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

Organik arama, insanların çevrimiçi içeriği keşfetmesi ve bunlara erişmesi için en belirgin yol olduğundan, web sitenize gelen trafiğin kalitesini ve miktarını artırmak için iyi bir SEO stratejisi gereklidir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO’nun değerini anlamak için tanımımızı üç bölüme ayıralım:

 • Organik arama sonuçları: Arama motorunun belirlediği bir arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) ücretsiz listelemeler, kullanıcının sorgusuyla en alakalı olanlardır. Reklamlar (bu bağlamda, PPC veya tıklama başına ödeme reklamları), birçok SERP’in önemli bir bölümünü oluşturur. Organik arama sonuçları, reklamveren teklifleri yerine arama motorunun organik sıralama algoritmalarına göre konumlandırılmalarıyla bu reklamlardan farklıdır. Sayfanızın organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için ödeme yapamazsınız.
organik arama sonuclari
 • Organik trafiğin kalitesi: Kullanıcının ve arama sorgusunun web sitenizde bulunan içerikle ne kadar alakalı olduğu ile doğru orantılıdır. Dünyadaki tüm ziyaretçileri çekebilirsiniz, ancak gerçekten elma satan bir çiftçi olduğunuz halde, Google onlara Apple bilgisayarları için bir kaynak olduğunuzu söylediği için sitenize geliyorlarsa, bu ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmeden ayrılması muhtemeldir. Herhangi bir dönüşümü tamamlamazlar. Yüksek kaliteli trafik, yalnızca sitenizin sunduğu ürünler, bilgiler veya diğer kaynaklarla gerçekten ilgilenen ziyaretçileri içerir. Yüksek kaliteli SEO, arama motorunun bir kullanıcının arama amacını SERP’de listelenen web sayfalarıyla eşleştirme çabasından yararlanır.
 • Organik trafik miktarı: Sitenize organik arama sonuçları aracılığıyla ulaşan kullanıcı sayısıdır. Kullanıcıların SERP’in üst kısmına yakın görünen arama sonuçlarını tıklama olasılığı çok daha yüksektir, bu nedenle alakalı sayfaları olabildiğince üst sıralarda sıralamak için SEO stratejinizi kullanmak önemlidir. Sitenize ne kadar yüksek kaliteli ziyaretçi çekerseniz, değerli dönüşümlerde bir artış görme olasılığınız o kadar artar.

SEO Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır, çünkü insanlar genellikle ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari amaçla her yıl trilyonlarca arama yapar. Arama, genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Daha fazla görünürlük ve arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak, kârlılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları, son birkaç yılda kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları diğer web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için gelişmektedir.

Ayrıca, arama sonuçlarındaki zengin sonuçlar ve Bilgi Panelleri gibi özelliklerin görünürlüğü artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçta şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini unutmayın.

Özetle, SEO bütünsel bir pazarlama ekosisteminin temelidir. Web sitesi kullanıcılarınızın ne istediğini anladığınızda, bu bilgiyi kampanyalarınız (ücretli ve organik), web siteniz, sosyal medya mülkleriniz ve daha pek çok konuda uygulayabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

Şimdi SEO’yu nasıl yapacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Bunu anlamak iyi bir şeydir, ancak tek başına yeterli değildir. Çünkü SEO çok fazla eylem ve zaman gerektirir. Bu, bugün değişiklik yapabileceğiniz ve yarın sonuçları görmeyi bekleyeceğiniz bir şey değil. SEO, uzun vadeli başarı hedefi ile günlük eylemler gerektirir.

İçerik

Muhtemelen daha önce bu sözü duymuşsunuzdur: “İçerik kraldır.” Bill Gates bu tahmini 1996 yılında yaptı ve bugün ne kadar isabetli bir şey söylediğini daha iyi anlıyoruz.

Peki Neden?

Çünkü bir Google kullanıcısı, ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet eden sonucu bulduğunda mutlu olur.

Google’da “hızlı ve kolay ev yapımı peynirli makarna” olarak bir arama yapıldığında, Google tüm enerjisini, Google’ın tüm web’de ev yapımı peynirli makarna (az zaman alan ve az malzeme kullanan) şeklindeki arama için, birçok seçenek arasında en iyi olduğuna inandığı tarifi sunmaya harcıyor.

Sadece en hızlı tarifi, sadece en kolay tarifi sunmaz ya da donmuş akşam yemekleri için bir sürü çevrimiçi mağazayı çöpe atmaz. Size tam olarak ne istediğinizi vermeye çalışır. Google, sizi bulabileceği en iyi içeriğe yönlendirerek her zaman mümkün olan en iyi deneyimi sunmaya çalışır.

Bu, SEO ile iyi yapmanız gereken bir numaralı işinizin harika içerik üretmek olduğu anlamına gelir.

SEO, diğer becerilerden farklı değildir: harika sonuçlar büyük çabalardan gelir. Tıpkı dünyadaki en iyi pazarlamanın kötü bir ürün satmanıza yardımcı olmayacağı gibi, kaliteli içeriğiniz yoksa süper gelişmiş SEO işe yaramaz.

İçerik Unsurları

Yüksek kaliteli içerik oluşturmaya giden yolda milyonlarca unsur vardır; işte en önemlilerimden birkaçı:

Kalite

Bir zamanlar, bir dizi anahtar kelimeyle bir parça içerik yayınlamak standarttı. Birinin problemini gerçekten çözen kaliteli içerik oluşturuyorsanız, öne çıkarsınız dolayısıyla bu, sıralama kazanmayı kolaylaştırır.

Bugün içerik çok daha önemli bir hal aldı ve birçok çevrimiçi işletmenin sitelerine değer katmak ve Google’da daha üst sıralarda yer almak için kullandıkları blogları bulunuyor.

Harika içerikler bulmak kolay değil, ancak iyi haber şu ki, içeriğinizi her zaman sıfırdan oluşturmanız gerekmiyor. Başkalarının yarattıklarını geri alabilir, ancak daha fazla değer katabilir ve içeriğinizi daha derinlemesine yazabilirsiniz.

Sonuç olarak, içeriğinizin bir sorunu çözmesi veya okuyucuyu gönderinize getiren her şeye bir çözüm sağlaması gerektiğidir. Olmazsa, Google’a içeriğinizin kimsenin sorununu çözmediğini söyleyerek sayfanızdan hızla uzaklaşırlar. Bu da ”Hemen Çıkma Oranı” gibi Google tarafından önemle takip edilen değerlerinize olumsuz etki ederek SEO’ya dolaylı yoldan zarar verecektir.

Arama Niyeti

Google, niyete çok önem verir. Arama çubuğuna bir şey yazdığında, kullanıcının ne aradığını anlamak ister.

 • Birşey mi öğrenmek istiyorlar?
 • Ticari araştırma mı yapıyorlar?
 • Gezinmek mi istiyorlar?

İçerik oluşturucu olarak bunu da anlamanız gerekir. “En iyi buz oltaları” hakkında bir içerik oluşturamaz ve birincil anahtar kelimeniz olarak “levrek balıkçılığını” hedefleyemezsiniz. Mantıklı değil çünkü insanlar soğukta levrek avlamak için genellikle buz oltalarını kullanmazlar. Bu nedenle, sorguya doğru yanıtı vermiyorsunuz ve Google bunu bilecektir.

Güncellik

HubSpot, gönderilerin sık sık Google sıralamalarına yardımcı olduğunu gösteren bir kıyaslama belirledi. Ancak, yeni içerik yayınlamak, Google’ın güncelliğini göstermenin yalnızca bir yoludur. Daha önce yayınladığınız içeriği daha güncel hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

İçeriğinizi doğruluk açısından gözden geçirmek ve güncellemek, kırık linkleri düzeltmek ve eski verileri daha alakalı yeni istatistiklerle yenilemek, Google’a içeriğinizin hala birinci sayfada bir yeri hak ettiğini göstermenin yollarıdır.

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 4 İpucu

İşte okuyucuların sevdiği ve Google’ın saygı duyduğu en iyi içeriği oluşturmaya yönelik en iyi ipuçlarım:

 • Kullanıcı arama niyetini anlayın: Okuyucunun sayfanıza geldiğinde neyi bulmak istediğini bilmeniz gerekir.
 • Bir müşteri profili geliştirin: Okuyucunuzun kim olduğunu, neyi sevdiğini, neyi sevmediğini ve neden orada olduklarını da bilmeniz gerekir.
 • Metni bölümlere ayırın ve zenginleştirin: İnsanların dikkat süreleri kısadır ve dev metin duvarları yazmak artık işe yaramıyor; çok sayıda başlık ve resimle ayırmanız gerekir.
 • Eyleme geçirilebilir hale getirin: Bir içeriği okumaktan ve bir şeyi başarmak için ihtiyacınız olan her şeyi alamamaktan daha kötü bir şey yoktur. İçeriğiniz eksiksiz olmalı, ancak aynı zamanda “Şimdi ne olacak?” Sorusuna da cevap vermelidir. Okuyucu, makalenizi bitirdiğinde ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olacak mı?

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Sitenize ne ad verdiğinizi veya markanızı çevrimiçi olarak nasıl tanımladığınızı belirleyen anahtar kelime araştırmasına kısaca değindik.

Anahtar kelimeler, seçtiğiniz taktiklerden bunları nasıl uygulamayı planladığınıza kadar her şey dahil olmak üzere bağlantıları nasıl oluşturacağınızı bile belirler. İnsanların yaptığı bir diğer yaygın hata, durmalarıdır.

Belki web sitelerini yeniden tasarlarlar veya yeni bir pazarlama kampanyasıyla ortaya çıkarlar. Bir veya iki hafta boyunca bunu yaparlar, sayfalarını güncellerler ve sonra dururlar. Anahtar kelime araştırmasının tek ve bitmiş bir şey olduğunu düşünüyorlar. Gerçekte ise tam tersidir. En iyi SEO’lar sürekli olarak anahtar kelime araştırması yapıyor.

Anahtar kelime araştırması birkaç farklı nedenden dolayı yapılır, ancak iki temel neden Google’da sıralanmak ve alakalı içerik oluşturmaktır. Anahtar kelimeler, insanların aradıkları şeye dayanarak tam olarak ne bilmek istediklerini size söyleyerek ilhama kapı açabilir.

Anahtar Kelime Seçiminin Unsurları

Anahtar kelime seçiminde anahtar kelime araştırma aracınızı gözden geçirmekten ve listedeki her anahtar kelimeyi seçmekten çok daha fazlası var. Anahtar kelimenin rekabet gücünün yanı sıra arkasındaki amacı da anlamanız gerekir. Anahtar kelime seçiminin arkasındaki en önemli unsurlar şunlardır:

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçme

Diyelim ki danışmanlık hizmetleri satıyorsunuz. Hizmetiniz, müşterilere bir yıl boyunca 10.000 Türk Lirasına mal olabilir. Bu ayda bin liradan biraz daha az, bu yüzden söz konusu değil ama yine de oldukça pahalı.

Şimdi, “ücretsiz ticari büyüme ipuçları” için 1. sıradaysanız, tahmin edin ne tür bir kitleyi çekeceksiniz?

Bedava şeyler arayan insanları getireceksin! Bu, sitenize girdiklerinde muhtemelen kredi kartlarını teslim etmeyecekleri anlamına gelir. Bu anahtar kelime, sitenize her ay binlerce kişiyi gönderebilir. Ancak, muhtemelen yanlış hedef kitledir, bu nedenle sıralama yapmak mantıklı değildir. Ayda 990 ziyaretten vazgeçmek anlamına gelse bile, farklı bir anahtar kelime seçmeniz daha iyi olur.

Bir düşünün: Bu dönüşümü okuyan yalnızca bir veya iki kişi varsa, zaten öndesiniz. Yine de bu gördüğüm tek yaygın hata değil. Aslında, bu sonraki daha da yaygın.

Rakip Analizi

Baştan sona doğru anahtar kelimeyi seçtiniz. Yaptığınız şeyle bağlamsal olarak alakalı ve satmaya çalıştığınız şeyle daha uyumlu. Yapacağın bir sonraki şey nedir?

Bazı alakalı anahtar kelime fikirleri almak için Ubersuggest gibi bir anahtar kelime aracı açarsınız. Doğal olarak, en çok arama yapanlara yönelmeye başlarsınız, ancak kaçırdığınız bir şey var: Bir anahtar kelime için sıralama yeteneğiniz, genellikle karşı karşıya olduğunuz rekabete bağlıdır.

Bunu en basit şekilde hedeflediğiniz kelimeyi Google’da arayarak ilk sayfada yer alan sayfaları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

HTML

Sitenizin HTML’si, SEO pazarlama bulmacasının önemli bir parçasıdır. Uygun etiketler, başlıklar ve açıklamalar olmadan Google, içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve neden rekabetten daha üst sıralarda yer alması gerektiğini anlamakta zorlanacaktır.

İnsanlar HTML’nin SEO’nun bir parçası olduğunu okuduğunda korkmaya başlarlar, ancak endişelenecek bir şey yoktur. Kodu anlamanıza gerek yoktur ve etiketleri ve açıklamaları değiştirme sürecinde çok az şey vardır. Çoğunlukla, HTML’yi SEO açısından değiştirmek, kopyalayıp yapıştırmak kadar basittir.

HTML Öğeleri

Şimdi, HTML söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri inceleyelim.

Başlık Etiketleri

Birçok insanın kafasını karıştıran bir şey, başlık etiketi ve H1 etiketidir. Bunlar iki farklı başlıktır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Başlık etiketi, tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede görüntülenen şeydir ve sayfanız Google’da görüntülendiğinde gösterilir. Başlık etiketleri İngilizce haliyle ”Meta Title” olarak tanımlanmaktadır.

baslik etiketleri

Kara kutudaki alan başlık etiketinizdir. Bu, aramadaki en belirgin başlıktır ve öne çıkan mavi veya mor bir renge sahiptir. Ana anahtar kelimenizi ekleyerek ve kullanıcıların tıklamak isteyeceği şekilde başlığı cazip hale getirerek bu bölümü akıllıca kullanmak istersiniz.

Meta Açıklama

Meta açıklama bunun altındaki alandır. Burada, arama yapan kişiye içeriğin ne hakkında olduğunu söyleme şansınız olur. Bu bölümü anahtar kelime optimize etmek önemlidir ve 160 karakterden uzun değildir. Hem mobil hem de masaüstü ekranlarında doğru şekilde görüntülenmesini istiyorsunuz. Meta açıklama İngilizce hali ile ”Meta Description” şeklindedir.

meta aciklama

Schema (Yapısal Veriler)

Şema, birkaç arama motorunun işbirliğinin sonucudur. Temel olarak, SERP’lerin içeriğinizi görüntüleme şeklini iyileştiren belirli HTML etiketlerinin bir alt kümesidir.

Örneğin, Bitcoin ile yukarıdaki örneğin yazarı, Google’ın SERP’de görüntülediği derecelendirmeyi oluşturmak için bir şema kullandı. Bu oldukça küçük bir faktör ama kesinlikle iyi bir uygulama.

Şemanızı eklemeyi tamamladığınızda, her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için sayfanızı test etmeyi unutmayın.

Alt başlıklar

Bir alt başlığa bir örnek, H1’iniz olacaktır. Bu, makalenizin başlığıdır ve en üstte görüntülenir. Sadece bir kelime dizisi gibi görünse de, H1’iniz olduğu için önemlidir. Bu sizin birincil başlığınızdır.

Bu başlık, Google’a makalenin veya içeriğin ne hakkında olduğunu söyler. Aynı zamanda, okuyucuları sayfaya ilk geldiklerinde kendilerine çekme fırsatınız da var. H1’inizde birincil anahtar kelimenizi kullanmak istiyorsunuz, ancak anahtar kelimeleri doldurmak istemiyorsunuz.

Ayrıca H1’imi sayfaya birini davet ettiğimi düşünmeyi seviyorum. İşlemsel veya saldırgan olmamalıdır. Okuyucuları H1’inizle sayfada ilerlemeye ikna etmek istiyorsunuz.

Alternatif Metin (Alt Text)

Alternatif metin, makalenizdeki bir resmi açıklar. Tüm içerik parçaları buna sahiptir, ancak birçok insan bundan faydalanmaz. Alternatif metnin amacı, arama motorlarının görseli görme engelli kişilere sözlü olarak tanımlayabilmesidir. Alternatif metin yazarken, görüntünün ne olduğunu düzgün bir şekilde ayırmasını istersiniz, ancak bunları anahtar kelimeler eklemek için de kullanabilirsiniz.

URL Yapısı

Resimde kutunun içindeki “SEO Danışmanlığı” ifadesinin etrafında olduğunu göreceksiniz. Bu, URL’nin Google’a içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyen kısmı olan URL bilgisidir. Bunlar aynı zamanda en önemli anahtar kelimenizi eklemeniz için önemli alanlardır.

url yapisi

Site Mimarisi

İyi bir web sitesi mimarisi, SEO pazarlaması için önemli olan harika bir kullanıcı deneyimine yol açar. Hızlı yükleme süreleri, güvenli bağlantı ve mobil uyumlu tasarım gibi şeylere odaklanır.

İdeal olarak, alan adını satın almadan önce sitenizin mimarisinin haritasını çıkaracaksınız. Bu, gerçekten kullanıcının kafasına girmenize ve harika bir kullanıcı deneyimine (UX) giden yolda tersine mühendislik yapmanıza olanak tanır.

Kullanıcı Deneyimi, yani UX’inizin etkili olduğundan nasıl emin olacağınıza dair harika bir kılavuza sahiptir. Ayrıca harika bir “arama motoru deneyimi” için birkaç şeyi optimize etmeniz gerekir. Web siteniz Google için ne kadar erişilebilir olursa, o kadar iyi sıralanır.

Site Mimarisinin Unsurları

Site mimarisini anlamakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki bölümler sizin için netleştirecektir.

Kolay Taranabilirlik

“Tarama” kelimesinin çok kullanıldığını göreceksiniz. Bu, Google’ın sitenizin ne olduğunu anlamaya çalışmak için sitenizi incelediği anlamına gelir. Google, önemli anahtar kelimeleri belirler, sitedeki sorunları teşhis eder ve bu faktörleri, nerede sıralandığınızı belirlemek için kullanır.

Sitenizdeki tüm sayfaları ne kadar iyi dizine ekleyebildiklerine bağlı olarak, iyi bir sonuç bildirme olasılıkları daha yüksektir. Sitenizin sayfaları arasındaki bağlantı ağı ne kadar kalınsa, örümceklerin hepsine o kadar kolay ulaşması, arama motorunun sitenizi daha iyi anlamasını sağlar.

WordPress kullanıyorsanız veya çevrimiçi bir XML site haritası oluşturucu kullanıyorsanız basit bir eklentiyle bir site haritası oluşturarak bu işi Google için kolaylaştırabilirsiniz.

Amacınız siteyi mümkün olduğunca kolay taranmasını sağlamak olmalıdır. Google sitenizi bulmakta zorlanıyorsa, AI kullandığınız tüm anahtar kelimeleri seçemeyeceğinden sıralama yapmak daha zor olacaktır.

Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik ve bunun sıralamanıza nasıl zarar verdiği hakkında birçok efsane var. Birçok kişi yanlış bir şekilde sayfanızdaki her şeyin orijinal olması gerektiğini varsayar, ancak gerçek şu ki arama motorları web sitelerini kopya içerik için cezalandırmaz.

İçeriğinizi başka web sitelerinde yeniden yayınlamak veya misafir gönderilerinizi tekrar kendi sitenizde yayınlamak, yanlış (spam) bir şekilde yapmadığınız sürece SEO’nuza zarar vermez.

Örneğin, aynı içeriğinizi Medium gibi büyük bir çıkışta yeniden yayınlarsanız, Google Medium makalenizi daha yetkili alan adında olduğundan ilk önce dizine eklediğinden, sıralamanıza zarar verebilir. Bu genellikle bir “kanonikleştirme” sorunu olarak adlandırılır ve siz farkında olmadan sitenizde zaten oluyor olabilir.

Kurallı sorunlar, sitenizdeki bir veya daha fazla URL’de benzer veya yinelenen içerik görüntülendiğinde ortaya çıkar.

Gerçekte, internette çok sayıda yinelenen içerik var. Birçok site sahibinin karşılaştığı bir durum, bir kenar çubuğunda görünen yinelenen içeriğe sahip olmaktır. Sitenizde bir blog makalesi yayınlarsanız ve kenar çubuğunda bir girişiniz varsa, Google bu yinelenen içeriği değerlendirebilir.

İki farklı etki alanında yinelenen içerik örnekleri de vardır. İçerik sendikasyonu buna bir örnektir. Sendikasyon, orijinal içeriğin başka bir yerde yeniden yayınlanmasıdır. Bu izin alınarak yapıldığı sürece, Google sizi bunun için cezalandırmaz.

Mobil Uyumluluk

Öncelikle mobil cihazlar için Google dizinlerini biliyoruz. Bu, mobil cihazlarda iyi performans gösteren bir site oluşturmamız gerektiği anlamına gelir çünkü bu, Google’ın sitenizi taramanın ne kadar kolay olduğunu belirlediğinde en önemli karar verme faktörü olacaktır.

Google Arama Konsolunuza girerseniz, Google’ın siteniz hakkında ne düşündüğü hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Sayfa Hızı

Önemli Web Verilerinin uygulanmasıyla Google, sayfa hızına ve kullanılabilirliğe büyük önem veriyor. Siteniz çok yavaş yükleniyorsa veya belirli öğeler yavaş yükleniyorsa, Google sizi cezalandırabilir veya rekabette öne geçmenizi zorlaştırabilir.

Bir kez daha, Google Arama Konsolu size bu bilgileri sağlayacaktır, böylece sayfa hızınızın ne olduğunu size söyleyecek bir araç aramaya gitmenize gerek kalmaz.

HTTPS ve SSL

Güvenlik ve emniyet önemli sıralama faktörleridir. Google, sitenizin spam veya kabataslak olduğunu düşünüyorsa, size ilk sayfa sıralamasını vermeyecektir.

İyiyi kötüden ayırmanın bir yolu, SSL sertifikaları ve HTTPS’dir. Bunları ayarlamak basittir ve size URL dizesinden önce URL’nizin ve HTTPS’nizin yanındaki küçük kilidi verebilir. Bu önemli bir güven sinyalidir ve o kadar çok SEO suyu sağlamasa da uzun vadeli hedeflerinize fayda sağlayacak en iyi uygulamadır.

Güven (Trust)

Google’ın kurucularının icat ettiği ünlü formül PageRank, sayfaları ilk on arama sonucunda sıralarken aldıkları tek ölçü kesinlikle değil.

Güven giderek daha önemli hale geliyor ve son Google güncellemelerinin çoğu spam içerikli ve anlaşılmaz web sitelerine ulaştı. TrustRank, Google’ın sitenizin yasal olup olmadığını görmesinin bir yoludur. Örneğin, büyük bir marka gibi görünüyorsanız, Google’ın size güvenmesi muhtemeldir. Yetkili sitelerden (.edu veya .gov alan adları gibi) gelen kaliteli geri bağlantılar da yardımcı olur.

Sitenizdeki Güven Unsurları

Şimdi, güven oluşturmanın üç parçası var: yetki, hemen çıkma oranı ve alan yaşı.

Otorite

Google, oluşturabileceğiniz iki tür yetki karışımıyla sitenizin genel yetkisini belirler:

 • Domain Otoritesi: Alan adınızın ne kadar yaygın olduğu ile ilgili olan alan adı otoritesi. Örneğin Coca-cola.com çok yetkili çünkü herkes bunu duymuştur.
 • Sayfa Otoritesi: bu, tek bir sayfanın (örneğin bir blog gönderisinin) içeriğinin ne kadar yetkili olduğuyla ilgilidir.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Hemen çıkma oranınız, sitenizden hemen çıkmadan önce kaç kişinin sitenizde yalnızca bir sayfayı görüntülediğinin bir ölçüsüdür.

İçerik, yükleme süreleri, kullanılabilirlik ve doğru okuyucuları çekmek, hemen çıkma oranınızı düşürmenin bir parçasıdır. Matematik basittir; doğru okuyucular hızlı yüklenen, iyi görünen ve harika içeriğe sahip bir sitede daha fazla zaman harcarlar.

Video bunu yapmanın başka bir harika yoludur, ancak öne çıkmak ve sunmak için video içeriğinize ihtiyacınız var. En önemlisi, içeriğinizin okuyucunun beklediğini sağlaması gerekir. Sayfanıza gelmeleri ve tam olarak istediklerini mümkün olan en kısa sürede almaları gerekir. Bunu yapabilirseniz, çoğu kişi sitede yeterince uzun süre kalacak ve bu da Google’a sitenizin konuyla alakalı olduğunu söyleyecektir.

Alan Adı (Domain) Yaşı

Bazen odadaki en saygın kişi en yaşlı kişidir değil mi? Aynı şey internet için de geçerli. Bir web sitesi bir süredir var ise, tutarlı içerik üretiyorsa ve bunu arama motorlarını memnun edecek şekilde yapıyorsa, ne olursa olsun yeni bir siteden daha üst sıralarda yer alacaktır.

Linkler

Sağlam bir bağlantı profilinin önemi uzmandan uzmana değişiklik gösterecektir. Hala bağlantıların Google’ın sizin için sahip olduğu en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğuna inanıyorum.

Pek çok SEO uzmanının sahip olduğu bir sorun, bunu nasıl doğru şekilde yapacaklarını anlamamaları. Yanlış taktikler kullanırsanız, kendinizi en baştan başarısızlığa hazırlıyorsunuz. Uzun vadeli stratejiyi seçer ve bağlantıları doğru şekilde kurarsanız, bu biraz daha uzun sürebilir, ancak yolun sonunda kendinize teşekkür edeceksiniz.

Link Kalitesi

Bağlantılar her şey olmasa da, bağlantılara bakıldığında kaliteleri her şeydir. Sahip olduğunuz bağlantıların sayısından çok daha önemlidir. Kaliteli geri bağlantılar oluşturmak, doğru kaynaklara ulaşmak ve sağlam bir bağlantı karşılığında değer sunmakla ilgilidir. Bağlantıları doğru şekilde oluşturmanın birçok yolu vardır, bu nedenle Google, doğru şekilde yapanlara ödeme yapar.

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni, bağlantının altında kullanılan metindir. Amaç, metnin makalede olabildiğince doğal görünmesidir. Her birinin SEO alanında kendi yeri olduğundan, çeşitli farklı bağlantı metinlerine sahip olmak istersiniz.

Yapmak istemediğiniz tek şey, sitenizi işaret eden “buraya tıklayın” yazan bir sürü metne sahip olmaktır. Bunun yerine, yükseltilmiş bahçe yatakları hakkında bir makale yazdıysanız ve ona bir bağlantı almaya çalışıyorsanız, üzerinde bağlantı bulunan bağlantı metninin aslında “yükseltilmiş bahçe yatakları” demesini isteyebilirsiniz. Bunu yapmak, birisi tıkladığında ne olacağı konusunda Google’a daha fazla bilgi vermesine yardımcı olur.

Link Sayısı

Son olarak, sahip olduğunuz toplam bağlantı sayısı da önemlidir ve zaman içinde yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmanız gerekir.

Buna zaten değindik, ancak tekrar etmekte fayda var: Peşinde olduğunuz sadece toplam bağlantılar değil. Günün sonunda, en kaliteli bağlantılara sahip site genellikle daha iyi bir avantaja sahip olacaktır. Ancak, bağlantı aldığınız sayfalara da bağlıdır. Ana sayfanıza bağlantılar iyidir, ancak çoğu doğal bağlantı, özellikle marka adınızdan bahsetmedikçe bir ana sayfaya olmayacaktır.

Sıklıkla bulduğunuz şey, insanların sitenizdeki sayfalara veya yayınlara bağlantı vermesidir. Mümkünse, doğru kaynakların doğru sayfalara bağlantı verdiğinden emin olmak istersiniz. İstemediğiniz şey, gizlilik politikanızın en çok bağlantı verilen sayfanız olmasıdır. O sayfadan satın alınacak bir şey yok! Ziyaretçiler size bilgilerini veremez, abone olamaz veya satın alamaz.

Bu ilk hata.

İkincisi, bu bağlantıların nasıl ve nereden geldiğini düşünmüyor. Crazy Egg’in en popüler özelliklerinden biri, insanların hangi site öğelerinin dönüşümlere yardımcı olduğunu ve hangilerinin insanları dönüşümden uzaklaştırdığını belirlemelerine yardımcı olan ısı haritasıdır. Bu sayfaya bağlantı almaya çalışıyorsanız, açılış sayfalarından veya dönüşümle ilgili kaynaklardan bağlantılar almak istiyorsunuz.

Bu, Kayıtlar gibi diğer özellik sayfaları için değişebilir. Burada, tasarımla ilgili bir bağlantı pek mantıklı olmaz. Bağlamsal olarak alakalı değil. Ancak, sayfa veya gönderi, kullanılabilirlik veya arayüz tasarımı hakkında konuşuyorsa, bu uygun olacaktır.

Aldığınız bağlantıların kaliteli kaynağı önemlidir, ancak bağlantı verdikleri yer de önemlidir.

Bağlantı Profilinizi Geliştirmek için 3 İpucu

Şimdi bağlantı profilinizi geliştirmek ve çabalarınızdan en fazla bağlantı suyunu aldığınızdan emin olmak için atabileceğiniz bazı uygulanabilir adımlar sunmama izin verin.

 1. Doğal olmayan çalışmalar yapmayın: Bağlantı oluşturmada kısayol yoktur; zaman ayırmanız ve onları doğru şekilde inşa etmeniz gerekir. Bu, insanlarla sohbet etmeyi, kendinizi tanıtmayı ve onlara sitelerine nasıl değer katabileceğinizi söylemeyi içerir. Bozuk bağlantı fırsatlarını araştırın, nişinizle alakalı siteleri bulun ve bunları e-posta veya sosyal medya aracılığıyla tanıtın.
 2. Zararlı bağlantıları denetleyin ve kaldırın: Google, sıralama yeteneğinize zarar verebilecek bağlantıları kaldırmanıza olanak tanıyan reddetme aracı adlı bir şeye sahiptir. Bu aracı dikkatli kullanmak isteyeceksiniz çünkü bir sürü bağlantıyı reddetmek sitenize gerçekten zarar verebilir. Artık alakalı olmayan veya yanlışlıkla profilinize gelmiş olabilecek bağlantıları kaldırmak, bağlantı profilinizi temizlemenize yardımcı olabilir.
 3. Dahili bağlantıları unutmayın: Dahili bağlantı da bulmacanın önemli bir parçasıdır; sadece dış bağlantılar için endişelenmemeliyiz. Elbette, harici bağlantılar önemlidir, ancak aynı niş içinde bir konular ağı oluşturmak, Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olur. Google, bir içeriğin arama amacına ve genel kapsamlılığına çok dikkat eder. Bir konuyu baştan sona kapsayan bir dizi makale ile herkesin sorununu tek bir yerde çözebilirseniz, Google sizi ödüllendirecektir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Google ve Bing gibi arama motorları, web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine koymak için botları kullanır. Dizini, o sırada tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için bir kütüphanecinin bir kitap (veya bir web sayfası) açabileceği dev bir kütüphane gibi düşünün.

Ardından, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sayfaların görünmesi gereken sırayı belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder. Kütüphane benzetmemizde, kütüphaneci kütüphanedeki her kitabı tek tek okudu ve sorularınıza tam olarak hangisinin cevap vereceğini size söyleyebilir.

SEO başarı faktörlerimiz, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için vekiller olarak kabul edilebilir. Arama botlarının, bir web sitesinin veya web sayfasının arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak ne kadar iyi verebileceğini tahmin etme şeklidir.

Ücretli arama reklamlarının aksine, daha yüksek organik arama sıralamaları elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız, bu da SEO uzmanlarının işe girmesi gerektiği anlamına gelir. İşte biz burada devreye giriyoruz. Profesyonel hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, genel olarak işlenen bu rehberde geçmese de, SEO için niş (niche) alanlar da bulunmaktadır.

SEO için üç temel niş alanı şunlardır;

 • Yerel SEO
 • Haber / Yayıncılık / Blog SEO
 • E-Ticaret SEO

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Kaynakça: Neilpatel, MOZ, Searchengineland

Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!