Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti

Sosyal Medya Danışmanlığı konusuna değinmeden evvel, bu alanda yaptığımız çalışmalardan örnekler sunmayı uygun görüyorum.


Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti, günümüzde teknoloji, hayatın hemen hemen her alanını ele geçirmiş durumda. Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazların kullanımının yaygınlaşmasının akabinde, insanlar artık bir alışveriş merkezini gezip, ürünleri incelemek yerine bir tık kadar uzaklarında olan e-ticaret platformlarını tercih ediyorlar. Elbette bahsi geçen platformların hepsi sosyal medya üzerinde de varlık gösteriyor, müşteriler bir ürün satın aldıklarında puanlar üzerinden değerlendirme yapıyor ve ürün/hizmet hakkındaki memnuniyetlerini veya şikayetlerini dile getiriyorlar. Bu da diğer potansiyel müşterilerin karar verme aşamasını oldukça etkiliyor.

Büyük markalar da dijitalleşen çağa ayak uydurmak adına bütçelerini büyük ölçüde dijital pazarlama için ayırmakta.

Bu durum sadece ürün veya hizmet satışı gerçekleştirenler için geçerli değil, satışlarını internet üzerinden yapmayan firmalar da sosyal medya platformlarında varlık gösteriyorlar, bunun başlıca sebepleri internet reklamcılığı, müşteri ilişkileri (crm),  kurumsal kimlik gibi her markanın temelini oluşturan detaylar.

Sosyal Medya Danışmanının Görevleri

Sosyal Medya Danışmanı olabilmeniz için ilk gereksinimlerden biri yenilikçi bir bakış açısına sahip olmanızdır. Bireylerin yaratıcılığı, ticaretten anlaması ve çalıştığı her firmanın bulunduğu pazarla ilgili fikir sahibi olması ise aranan en önemli donanımlardan bazıları.

 Özel günler gelmeden evvel, o günlerde paylaşılacak olan içerikleri kullanılacak teknolojiler ile birlikte planlayan, sosyal medya reklamları için bütçe bilgisine sahip ve bu bütçeyi verimli kullanabilmek adına reklama çıkacak ürün ya da hizmetin hedef kitlesini analiz edebilecek kadar sosyal ilişkileri iyi durumda olan, her bir sosyal medya paylaşımı için anahtar kelime üretebilecek kadar edebiyat seviyesi iyi durumda olan, insan ruhuna ve gereksinimlerine cevap verecek kadar yazar olabilmesi gerekiyor.

Sosyal medya danışmanı, her bir sosyal medya paylaşımı için, beğeni, yorum ve etkileşim gibi istatistiklerin bir araya gelmesinden anlamlı sonuçlar çıkartabilmelidir. Bu anlamlı sonuçlar ise, gelecekte yapılacak paylaşım ve reklamlar için kaynak olarak kullanılabilir.

Bütün bunların yanı sıra esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmeli ve uzaktan çalışabilmelidir.
Gelişen teknolojiye ayak uydurmalı ve güncellemeleri takip etmeli ve sonuç olarak gelen güncellemeleri markanın yararına kullanmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanı tasarım programlarına aşina olmalıdır.
Markaya uyumlu tasarımları bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda üretmek gerekiyor. Statik resimleri Adobe Photoshop ve benzeri programlarla tasarlayabilirken, animasyonlu görsellerin ise Adobe After Effects gibi programlar aracılığıyla düzenlenmesi gerekiyor.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal Medya Danışmanı olmak için henüz bir üniversite bölümü bulunmuyor fakat Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme, Pazarlama gibi bölümlerden mezun olan bireyler genellikle bu alanda çalışabilmektedir. Doğa Dijital oluşumunun kurucusu olarak ben de Halkla İlişkiler ve Tanıtım programında lisans düzeyindeki eğitimime devam etmekteyim.

Doğa Dijital olarak firmalarınıza Sosyal Medya Danışmanlığı, Dijital Pazarlama, Online İtibar Yönetimi, Müşteri İlişkileri, İnternet Reklamcılığı gibi konularda yardımcı oluyoruz. Bunlara ek olarak yeni kurulan işletmelerin Grafik ve Web Tasarım, Seo Danışmanlığı, Kurumsal Kimlik gibi konulardaki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sosyal Medya Danışmanlığı mesleği ise konuda geçen unsurları kullanarak, dijital çağa ayak uydurmak isteyen firmalar için önemli hale geliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme