Online İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi günümüzde iletişimin ve bilginin kolay ve herkes için ulaşılabilir konuma ulaşması ile önem kazanmıştır. Nitekim İtibar çok zor kazanılan, kaybedilmesi ise dakikalar sürebilen bir olgudur.

Dijital dönüşümün hızla gerçekleşmesi ve hayatımıza adapte olması ile birlikte internet ortamında markalarla veya bireysel oluşumlarla ilgili aramalar ve dijital platformlarda yaratılan marka algısı hızla güç kazanmaya başladı. Online itibarı korumak, güçlendirmek hem kurumsal hem de bireysel markalar için mecburi duruma geldi denilebilir.Pekala, Nedir Bu İtibar Yönetimi? Dediğinizi duyar gibiyiz. İtibar Yönetimi, online mecralarda markanızla alakalı algıyı doğru bir biçimde yönetmek için yapılan çalışmaların tümünü kapsayan bir faaliyettir.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

İnternette markanızla veya isminizle alakalı yorum, şikayet bildirimi, sosyal medya paylaşımları, değerlendirme gibi unsurların denetimi online itibar yönetimi şeklinde adlandırılmaktadır. Büyük markaların sadece bu alan için ayırdığı bütçeyi tahmin bile edemezsiniz. Dünden bugüne reklamların çok büyük bir bölümü bilinçaltı, algı hedefleyerek, psikoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarından yararlanarak yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bireylerin %60’ı bir firmanın hizmeti ya da ürünü ile ilgili birkaç negatif yorum gördüğünde marka hakkındaki düşüncelerini değiştiriyor.

Online İtibar Yönetimi Nedir
Online İtibar Yönetimi Nedir

İtibar Olumsuz Etkileyen Faktörler

Çevrimiçi İmaj koruma faaliyetleri yürütülürken bu konuda öne çıkan bazı mecralar dikkate alınmalıdır.

Bu mecralardan bazıları şunlardır;

 • Google Arama Sonuçları
 • Video kaydı haline getirilip yayına alınan itibar zedeleyici örnekler
 • Haber Sitelerindeki Olumsuz İçerikler ve Altlarına Yazılan Yorumlar
 • Sosyal Medya Platformlarında Yapılan Paylaşımlar (Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn, Yotube vb. gibi)
 • Sahte Profiller İle Yapılan Algılar (Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde sahte hesaplar açılması)
 • Google Haritalar İşletme Kayıtlarında Bulunan Düşük Puan ve Olumsuz Yorumlar
 • Yerel Veya Ulusal Haber Sitelerinde Yer Bulan Yalan Haberler
 • Şikayet sitelerinde bulunan potansiyel müşterileri negatif etkileyecek yorumlar, değerlendirmeler (Şikayetvar vb. Müşteri Memnuniyeti Temalı Siteler)
 • Rakip Firmanın veya Bireylerin Yaptırdığı Saldırılar
 • Kurumsal ya da Kişisel gizli veri niteliği taşıyan bilgilerin yayılması (TC Kimlik NO, Telefon Numarası, Fiziksel Adres)
 • Sözlüklerde Açılan Başlıklar ve Entry Metinleri (Örneğin: Ekşi Sözlük)
 • Forumlar (Sunulan ürünle alakalı bir forumda öfkeli müşterinin açtığı konu)

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Düzenli bir şekilde, araçlardan da yardım alınarak Google ve diğer arama motorları, sosyal medya mecraları, haber siteleri, sözlükler analiz edilerek çıkan sonuçlara göre bir yol haritası çizilmelidir.

 • Kurumsal İmaj profesyoneller aracılığıya korumaya çalışılır.
 • Müşteriler ile etkileşim iyileştirilir.
 • Markanız ile ilgili haberleri ve içerikleri takip etmek için efor harcamazsınız.
 • Olumlu haber ve itibar güçlendirme çalışmaları ile olumsuz haberlerin yarattıkları algıyı düzeltirsiniz.
 • Prestijiniz konusunda rakiplerinizden bir farkınız olmuş olur.
 • Marka bilinirliğiniz yükselir, bu durum satışlarınıza da olumlu yansıyacaktır.

Markanız veya şahsınız hakkında internet üzerinde yer alan olumsuz, gerçek dışı, itibar zedeleyici yorum, yayın haber ve dökümanları kaldırmak istiyorsanız Doğa Dijital olarak size destek olabiliriz. Fiyat teklifi almak adına aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.

İnternetten İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

 • Hukuki Seçenekler İle İçerik Kaldırma (Mahkeme Yoluyla)

Kurum veya kuruluşlar hakkında yapılan yorum, içerik, haber, döküman vb. şeylerin yasaya uymaması kaydı ile mahkemeye başvuruda bulunulabilir.

Türkiye’de internetten içerik sildirme ve erişim engelleme gibi taleplerin İnternet Kanunu çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Şahıslar aşağıdaki durumların gerçekleşmesi halinde haklarını arayabilirler;

 1. Kişilik Haklarının İhlali
 2. Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali
 3. Katolog Suçlar
 • Arama Motorları ile temas kurarak arama sonuçlarını silme

Negatif yazı paylaşan web sitelerini Google’a şikayet etme hakkına sahipsiniz. Google taleplerinizi hukuka uygun bir şekilde inceler ve gerekeni yapar.  https://www.google.com/webmasters/tools/legal-removal-request?complaint_type=rtbf&visit_id=1-636470232656234565-144770700&hl=tr&rd=1

 • İçeriğin Bulunduğu Web Sitesinin Yetkilisi İle İletişim Kurmak

İlgili blog yazısının veya sosyal medya hesabının sahibi ile iletişim kurarak hakkınızdaki yayını silmesini isteyebilirsiniz. Eğer bu bir müşteri değerlendirmesi ise kullanıcıya ulaşıp, memnuniyeti sağlayarak değerlendirmesini düzenlemesini veya yayından kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Online İtibar Yönetimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Online İtibar Yönetimi Kimlerin İşine Yarar?

İnternette marka veya bireysel oluşum olarak varlık gösteren her kişi veya kurum İtibar Yönetimi almaya ihtiyacı vardır. Günümüzün dijitalleşme potansiyelini ele alırsak, bunun her firma için geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İtibar Yönetimi En Çok Hangi Sektörlerde Önemlidir?

İtibar yönetimi en çok şu sektörler için gereklidir;

 • Siyaset
 • Sağlık
 • Gıda

Gibi kullanıcı deneyimini temel alan sektörler için önemlidir. Nitekim bu sektörlerdeki bir kişi veya kuruluş için çıkacak karalama, propaganda veya asılsız bir unsur insanların düşüncelerini doğrudan etkiler.

Online İtibar Yönetimi Sadece Olumsuz İçerikler İçin Mi Önemlidir?

Online itibar yönetimi sadece olumsuz içerikler için değil, kullacının bilinçaltında markaya dair pozitif bir algı yaratmak için de hayati önem taşımaktadır.

Online İtibar Yönetimi Faaliyetleri İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Online İtibar Yönetimi çalışmaları için ücretli ve ücretsiz çeşitli araçlar kullanılmaktadır. İtibar takibini kolaylaştıran bu araçlardan bazıları ise şunlardır:

 • Google Alert (İlgili sayfalar ayarlanır ve e-mail ile haberdar edilirsiniz.)
 • Awario (Sosyal medyada marka ve rakip markalar hakkındaki verileri sunar.)
 • Brand24 (brand24.com)

Online İtibar Yönetimi ve SEO Bağlantılı Mıdır?

SEO çalışmaları yapmayan bir işletmenin içeriklerinin öne çıkması oldukça zordur. Markanızın itibarı ve imajını korumak adına yaptığı paylaşımların arama motoru sonuçlarında ön plana çıkması SEO ile ilgilidir. Dolayısıyla İtibar Yönetimi ve SEO arasında dolaylı bir bağ bulunmaktadır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İtibar yönetimi için profesyonellerden yardım alın, bize ulaşın, size özel teklifimizi iletelim.  Başa dön tuşu
  Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!