Dijital Pazarlama

Niş Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Niş Pazarlama nispeten dar olan bir hedef kitlenin temel alındığı, daha özel bir gruba hitap eden ürün ve hizmetlerin yer aldığı bir pazardır.

Küçülmek ve bu sayede büyümek belki biraz absürt gelmiş olabilir ancak güçlü bir marka ve güçlü ürünler yaratmak için küçük düşünmeniz gerekebilir.

Küçük bir hedef kitlenin küçük bir sorununa küçük bir çözüm bularak güçlü bir marka yaratmak mümkündür.

Konuyla ilgili uçuk bir örneği inceleyelim,

Diş macunlarının plastik ambalajlarının doğaya zarar verdiğini düşünenler için, cam kavanozda diş macunu satan marka var.

Markanın adı Bite.

Satışları 10 milyon $’ın üzerinde.

Küçük bir fikir.

image 1

Bite markasının ortaya çıkış hikayesine bakacak olursak, sadece fikir olarak değil projenin tümüyle ufak ölçekli olarak yola çıktığını görebiliyoruz.

Markanın sahibi Lindsay McCormick, yaz aylarını sörf dersleri vererek değerlendiren okyanus tutkunu sporcu bir bireymiş. Her yıl çöplere ve okyanusa 1 milyar plastik diş macunu tüpü atıldığını öğrenince, harekete geçmiş.

image

ilk etapta online kimya dersi alarak edindiği bilgiyle evde hazırladığı diş macunlarını eşe dosta pazarlayarak başlamış.

Daha sonra ise cam kavanozlara doldurup internet üzerinden satmaya başlamış…

Örnek kafanızı karıştırdıysa daha basit bir ürün daha sunalım,

image 2

Ürünün çıktığı dönem aralığında her deterjan markası daha çok beyazlık vaad ederken siyah çamaşırlar için solma gibi şikayetler artıyormuş. Perwoll de bu krizi fırsata çevirmek adına sadece siyah çamaşırlarda kullanılmak üzere bir ürün çıkartmış…

Formülün çalıştığını kabullendiğimize göre bilgisel biçimde devam edelim.

Niş Pazarlamanın Faydaları

Niş pazarlama, şirketlerin hedef kitlelerinin özel ihtiyaçlarını anlamalarına ve onlarla doğrudan konuşmalarına olanak tanır. Niş pazarlama tamamen doğru bağlantıları kurmakla ilgili olduğundan, birçok sosyal medya kanalı özellikle niş pazarlar için hedefleme seçeneklerini geliştirdi.

Niş pazarlama ve sosyal strateji ile şirketlerin bazı kazanımları:

  • Daha fazla marka sadakati geliştirme fırsatı: Niş bir kitlede daha az insan, müşterilerle samimi ve değerli ilişkiler geliştirmek için daha fazla şans anlamına gelir. Pek çok niş müşteri, tekrar alıcı olacak.
  • Daha az markaya karşı rekabet etme avantajı: İşletmeniz ne kadar uzmanlaşmışsa, sizinle aynı şeyi yapan rakip sayısı o kadar az olacaktır. Bir niş, USP’nizin bir parçasıdır ve pazarda kendinizi farklılaştırmanın bir yoludur.
  • Daha iyi pazarlama harcaması: Sosyal medya yönetimi araçları ve iyileştirilmiş hedefleme seçenekleriyle hedef kitleniz hakkında hızlı bir şekilde bilgi edineceksiniz. Bu, bütçenizi doğru yerlerde kullandığınızdan emin olmanın daha kolay olduğu anlamına gelir.

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş bir pazardaki tüketicilerin, daha geniş sektörden farklı olan belirli tercihleri veya ihtiyaçları vardır. Markalar, hemen hemen her pazarı aşağıdakilere göre alt bölümlere ayırır:

  • Coğrafi konum
  • Psikografik veriler (ilgi alanları, tutumlar ve değerler)
  • Demografik taban (yaş, gelir düzeyi, cinsiyet, eğitim düzeyi)
  • Kalite seviyesi (premium, orta, yüksek, düşük)
  • Fiyat (yüksek, indirimli, toptan satış)

Niş pazarlama genellikle geniş bir kitleye tanıtım yapmaktan daha kolaydır. Niş kitlelerin çok özel ihtiyaçları ve istekleri vardır. Örneğin, sadece el çantası satan bir şirketin geniş bir zevk ve beklenti yelpazesine hitap etmesi gerekir. Bununla birlikte, yeni anneler için el çantası satan ve aynı zamanda bebek bezi çantası olarak da çalışan bir işletmenin odak noktası çok daha fazladır. Niş pazarlama, Facebook reklam hedefleme ve sosyal medya izleme gibi araçlarla da kolaylaştı.

Dolayısıyla toplanan veriler ve dijital araçların yardımıyla oldukça kolaybir şekilde strateji oluşturup harekete geçebilirsiniz.

S.S.S

Niş Ürün Nedir?

Niş ürün, pazarın belirli bir kısmında bulunan, çoğunlukla dar bir hedef kitleyi hedefleyen özel bir ürünü ifade etmektedir.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!