SEO

Kişisel Web Sitesi İçin SEO Nasıl Yapılır?

Kişisel web siteleri genel olarak alanında isim yapan veya kendi yerinde hizmet veren bireyler tarafından kullanılır.
Avukatlar, doktorlar, diyetisyenler, estetisyenler ve diğer tüm mesleklerden olan kişisel site sahiplerinin işine yarayacak SEO bilgileri paylaşacağım. Tabii sadece iş amaçlı değil, blog sitelerinin de bir kısmı bireysel oluşumlara ait olabiliyor. Tavsiyelerimin %90’lık kısmı onları da ilgilendiren cinsten.

Şayet profesyonel destek almak isterseniz SEO Hizmeti bağlantısı üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Eğer Arama Motoru Optimizasyonu hakkında fazla bilginiz yoksa, SEO Nedir? Başlıklı rehberimizi okuyabilirsiniz; dogadijital.com/seo-nedir/

Web Sitesi İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Başta kişisel iş web siteleri için olmak üzere Web Sitesi İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Sorusunun cevaplarını adım adım sıralayacağım.

Anahtar Kelime Analizi İle Başlayın

Eğer SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda belli bir hedefiniz varsa, projenize başlarken anahtar kelimelerinizi iyi analiz etmeli ve belirlemelisiniz. Anahtar kelime analizi yaparken rakiplerinizden, sektörünüze dair aranma hacmi olan sorgulardan yararlanabilirsiniz. Başarılı olanı taklit etmek en eski ve işe yarayan yöntemlerden biridir.

Google Analytics ve Search Console Kurulumu ile devam edin

Web sitenizdeki kullanıcı davranışlarını gözlemlemek ve kullanıcıların hangi kanallardan (başka sitelerden) geldiğini görmek için bu iki önemli unsurun kurulumunu sağlayın.

Hizmet ve Ürün Sayfalarını Oluşturun

Sunduğunuz ürün veya hizmetlere dair detaylı bilgi içeren sayfalarınızı oluşturun. Bunu sitenin teknik işlemleri bittiği andan itibaren yapmanızı öneriyorum.Unutmayın, insanlar arama motorlarında sizi yaptığınız işlerle alakalı kelimeler ile arıyor. Dolayısıyla bu sayfaları hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre dizayn etmelisiniz.

Kolay Ulaşılabilir Olun

Web sitenizi ziyaret eden insanlar, hizmet almak için uzmanlık alanınız ile alakalı daha detaylı konuşmak veya soru sormak isteyecektir.
İletişim sayfanıza ekledikleriniz dışında birçok uygun olan yere daha kullanıcıyı harekete geçirecek türden Telefon NO & İleti Kutucuğu & iletişim Formu gibi öğeler yerleştirin.

Yerel SEO’nun Gücünü Kullanın

Lokal SEO olarak da bilinen Yerel arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ihmal etmeyin.
Hem web sitenizdeki sayfalarda hem de Google haritalardaki işletme kaydınızda yerel anahtar kelimeleri kullanarak ilgili arama sorgulamalarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.
Örneğin: Etiler Avukat, İzmir Diyetisyen vb. gibi…

Blog Yazıları Paylaşın

Uzmanlık alanınızla ilgili yazılar ile, sitenizin blog bölümünü güncel tutun.

Web sitenizdeki hizmet sayfaları dışında, sorun ve çözüm şeklinde, uzmanlık alanınız hakkında insanların sık sorduğu veya sorun yaşadığı konularla ilgili blog yazıları yazın. Düzenli içerik girişi yapmak Google için de önemli bir faktördür dolayısıyla size yararı, hedef kitlenize ulaşmaktan fazlası olacaktır. Ancak bu blog yazılarında daha ayrıntı, daha uzun anahtar kelimeler tercih etmenizi öneririm.

Hakkında Sayfası Oluşturun

Her web sitesinde olması gerektiği gibi, kişisel sitelerde bir hakkımızda sayfası olmalıdır. Bu sayfada hayatınızın işinizi ilgilendiren önemli detaylarını işleyebilirsiniz. Potansiyel müşteriler hakkınızda ne kadar çok bilgiye sahip olursa güvenleri o denli artacak ve dolayısıyla sizden hizmet alma olasılıkları da yükselecektir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO Kriterlerine Uyum Sağlayın

• Hızlı, kullanıcı deneyimine hitap eden bir web siteniz olsun. (Buna ajansımızın verdiği Site Hızlandırma Hizmeti ile de sahip olabilirsiniz.)
• Tüm sayfalarınızın Title ve Description gibi SEO açısından hayati öneme sahip olan kısımlarını doldurun.
• Yazılarda kullanıcıyı sıkacak tekrarlanan kelimeler ve uzun paragraflar kullanmayın.
• Blog yazılarınızda konuyla alakalı sayfanızın linkini verin. (Linki direkt anahtar kelimeye verin.)
• SSL Sertifikanız olsun. (Güvenli bağlantı için önemli bir unsur.)

Kullanıcı Deneyiminin Katkıları
Kullanıcı Deneyiminin Katkıları
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!