BlogDijital Pazarlama

İnternet Reklamcılığı Nedir? İnternet Reklamcılığı Avantajları

İnternet Reklamcılığı Nedir? Dijital Reklamların Çağımıza Etkisi konusunda bir arayış içerisinde iseniz… Bu yazımızda arayışınıza cevap bulacaksınız.

İnternet reklamcılığı günümüzde en etkili reklam yöntemlerinden biridir. Güncel verilere göre dünyada, markaların ve bireysel oluşumların reklam ve tanıtım kampanyaları için en çok tercih ettikleri mecra siber dünyadır.

İnternet reklamcılığının yani diğer bir adı ile dijital reklamcılığın geleneksel reklam ve tanıtım çeşitlerine göre birçok avantajı bulunur.

İnternet Reklamcılığı Avantajları

İnternet Reklamcılığının Avantajlarından biri içinde bulunduğumuz çağın teknoloji odaklı olmasıdır. İnternet reklamcılığının revaçta olmasının tek sebebi teknolojinin hayatımıza adapte olması değildir. Veri toplama ve kişiselleştirilebilir reklamlar ile reklamverenler hedef kitlelerine daha çabuk ve etkili bir şekilde, daha az bütçe ayırarak ulaşabilmektedir.

  • Dijital reklamlarda gerçek müşterileriniz tarafından keşfedilmeniz geleneksel yöntemlere göre daha kolaydır.
  • İnternet reklamcılığında bütçenizi doğru kullanarak daha büyük başarı yakalayabilirsiniz.
  • İnternet reklamcılığı çift yönlü etkileşim sağlar.
  • İnternet reklamcılığının esnekliği sayesinde gerçek müşterileriniz kadar potansiyel müşterilerinize de ulaşma oranınız artar.
  • Dijital reklamcılıkta ölçülebilirlik diğerlerine oranla çok daha kolaydır.
  • İnternet reklamları düşük maliyetlidir.

Farkettiniz mi bilmiyorum, gün içinde whatsapp veya türevi anlık mesajlaşma uygulamalarından birinde herhangi bir üründen bahsettikten sonra karşınıza hep o ürün ile alakalı reklamlar çıkar. Bu internet reklamlarının karşınıza çıkması bir tesadüf değildir. Dijital reklamlarda, verileriniz aracılığı ile yapılan pazarlama stratejisidir. Kişiselleştirilen dijital reklamların etikliği ise tartışılır.

İnternet Reklamcılığının Çeşitleri

İnternet reklamcılığının türlerine değinmek gerekirse, birçok internet reklamcılığı çeşidi olmasına karşın en çok kullanılan üç aşağı beş yukarı bellidir.

Arama motoru reklamları: Markalar ve bireysel oluşumlar tarafından en çok kullanılan internet reklamcılığı seçeneğidir. Google ve türevi arama motorlarında ‘Reklam’ altbaşlığı ibaresi ile görüntülenen bu reklam türü arama motorlarında kullanıcılar tarafından yapılan sorgular ile ortaya çıkar. Arama motoru reklamları konusundaki ipucu ise, kullanıcıların arama yapmak için hangi kelimeleri seçeceğini tahmin etmektir.

Sosyal medya reklamları: Sosyal medya mecralarının sayısının ve kullanımının artması ile birlikte sosyal medya reklamları da değer kazanmıştır. Sosyal medya pazarlaması için, firmalar verdikleri reklamların hedef kitlelerini potansiyel müşterilerine uyacak bir biçimde düzenlerler.

İçerik Ağı Reklamları: Bu reklam türü, web site sahiplerinin, sitenin belli bir bölümüne gerekli kodları eklemesi ile aktif olur. Google içerik ağı reklamları bunlardan biridir. İçerik ağı reklamlarında doğru hedefleme, reklamların verimi açısından çok önemlidir.

E-mail Reklamları: Mail aboneliği kanalını kendi rızası ile kullanan kişilere, abone listeleri üzerinden gönderilir. E-mail reklamları potansiyel müşterilere tanıtım yapma amaçlı gönderilir. E-mail reklamı gönderilen kişiler kendi istekleri ile mail aboneliğine dahil oldukları için başarı oranı yüksektir. Nitekim bu kişiler eğer ilgilerini çekmeseydi abone olmazlardı.

İnternet Reklamcılığının Çağımıza Olan Etkisi

İnternet reklamlarının çağımıza olan etkisi hakkında yüzlerce örnek verilebilir. Bu örneklerden biri ise bize ait. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sözünü ettiği ‘Sağlık Turizmi’ için de İnternet Reklamcılığı etkin olarak kullanılmış olup bu hususta bazı kuruluşlar ile ortak çalışmalarımız olmuştur. Yapılan dijital reklam çalışmaları ile markaların bilinirliği global çapta artış sağlar.

Siz de İnternet Reklamcılığı konusunda destek almak istiyorsanız web sitemizin İletişim sayfası üzerinden form doldurarak veya [email protected] adresi üzerinden mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!