Dijital Pazarlama

Info Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

İnfo Marketing, Türkçesi ile bilgi pazarlama yöntemi, değerli bir bilgiye sahip olan kişinin, piyasada sorun yaşayan kişilerle bilgisini paylaşarak üzerine çekmesi ve müşterisi haline getirmesi sürecidir.

İnfo Marketing yönteminde hizmetveren müşterinin peşinden koşmaz. Hizmet verdiği konularda uzman olan birey, ürettiği içerikler aracılığıyla yetkinlikleri açısından hedef kitlesini hizmet almaya ikna etmiş olur. Özetle bilgi pazarlama yöntemi müşteriyi adeta bir mıknatıs gibi hizmetverenin etrafına çeker.

Elbette info marketing yapılırken içerik üreticilerinin ”Biz size hizmet ve ürünlerimizi pazarlıyoruz.” algısını yaratmaması gerekiyor. Bilgi tüm gerçekliğiyle sunulmalı. Sorun yaşayan hedef kitlenin sorunlarına çözüm üretilmeli. Ve tüm bunlar gerçekleşirken reklam yapıldığı hissettirilmemelidir.

Hedef kitle kendisine fayda sunulduğu için minnet duyar, birer reklam objesi olarak görüldüğü için değil.

İçerik üreticiler info marketing yöntemini kullanırken, ücretsiz paylaşım kısmında ”meslek sırrı” niteliği taşıyan ve herkes tarafından kolayca yapılabilecek bilgileri ücretli olarak sunmalı, geriye kalan kısımdaki nispeten daha basit ve piyasa değeri düşük olan bilgileri paylaşmalıdır.

”Ekmeğimize kan doğramış olmaz mıyız?” dediğinizi duyar gibiyiz, global kısımda sık sık bilgi pazarlama yapılırken, Türk insanı şükürcülük ve var olanı koruma felsefesinden ileri gidemiyor maalesef.

Pasta büyürse herkesin payı büyür. Benim payım büyüsün diğerleri büyümesin mantığı ile ancak konfor alanınıza hapsolursunuz.

Örneğin bir doktoru düşünelim, kendisi değerli olan bilgilerini kendi bedenine hapsederken, bir dijital pazarlamacı ise ücretli eğitim ve hizmetlerinin yanı sıra, Youtube gibi platformlar ve topluluklar üzerinden hedef kitlesinin sorunlarına çözüm üreten bilgilerinin bir kısmını ücretsiz paylaşarak satışlarını yükseltebiliyor.

Elbette bir doktor, sahip olduğu değerli bilgiler sayesinde ortalama maaşlı bir çalışandan çok daha fazla kazanç elde edebiliyor. Fakat info marketing yöntemini kullanan bir dijital pazarlamacıya kıyasla çok daha az…

Tabii her doktor için bunu söyleyemeyiz, herkesin tanıdığı Canan Karatay, bilgilerini bedenine hapsetmediği için ortalama bir meslektaşından çok daha fazla kazanıyor 🙂

canankaratay

Pekala, kendisi yaptığı ilginç çıkışlarla antipatinizi kazanmış olabilir. O yüzden dünya çapında bir örnek verelim, Dr. Mehmet Öz.

mehmetoz

Bu iki örneğimiz ilgili yöntemi hizmetlerinin değerini arttırmak için yapıyorken, ürüne yönelik tanıtım amaçlı yapan doktorlar da bulunuyor.

Mesela sık sık TV programalarına konuk olan, x hastalığı için şu bitki çayı iyi gelir tarzında alternatif tıp bağımlısı doktorların bunu sizin iyiliğinizi düşündükleri için yaptıklarını düşünmüyorsunuzdur umarım 🙂 biraz araştırdığınız zaman bu kişilerin çoğunun bitkisel ürün satan firmalarla anlaşmalarının olduğunu veya bizzat bu firmaların sahibi olduklarını tespit edebilirsiniz.

Videolu Anlatım

Info Marketing Nasıl Yapılır?

Info marketing dijital tarafta üretilen içeriklere bağlıdır. Bilgi pazarlamaya yönelik bir İçerik üretmeden evvel analiz safhasından geçilmelidir.

Yapılması gereken analizlerden bazıları şu şekildedir;

  1. Hedef kitle analizi
  2. Sektör analizi
  3. Rakip analizi
  4. Ürün analizi

1-) Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi kısmında kullanıcıların ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını, en çok neleri şikayet ettiklerini tespit ederek bunlara yönelik çözüm niteliğinde içerikler hazırlanmalıdır. Hedef kitlenin yaş aralığı ve vakit geçirdiği platformlar da not edilmelidir.

2-) Sektör Analizi

Sektör analizinde info marketing yönteminin uygun olup olmadığı analiz edilmelidir. Örneğin endüstriyel makineler üretiyorsanız, alıcı kitleniz sorunlarına internette çözüm aramayacaklardır. Dolayısıyla yöntem bu sektörde çalışmayabilir.

3-) Rakip Analizi

Bilgi pazarlama yapan rakiplerin olup olmadığı analiz edilmelidir. Eğer yapan bir rakip varsa da, içerikleri incelenmeli, başarılı olan stratejileri taklit edilmelidir. Rakiplerin bu yöntemi daha evvel kullanmamış olması, başarısız olacağınız anlamına gelmez, şayet kullanıcılar tarafında bir talep varsa, bu size tekel olma fırsatı bile yaratacaktır.

4-) Ürün Analizi

Ürünün hangi faydaları ile öne çıkarılacağı, potansiyel müşterilerin hangi sorunlarına çözüm bulabileceği gibi kısımlar ele alınmalıdır. içerikte hangi kısımlarda, kullanıcıda reklam yapıyor hissi yaratmadan sunulabileceği düşünülmelidir.

Temel olarak bu ana başlıklarda edindiğiniz verileri bir araya getirerek bir yol haritası çizebilirsiniz. Yapacağınız çalışmadan alacağınız verimin yüksek olması için bu verilerin ışığında ilerlemeniz oldukça önemli olacaktır.

İnfo Marketing Hangi Kanallar Üzerinden Yapılır?

Dijital tarafta bilgi pazarlama, sosyal medya platformları başta olmak üzere hedef kitlenin vakit geçirdiği forum, blog ve topluluk siteleri üzerinden yapılabilir.

3/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!