Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Nedir?

Bu kelime, dilimize etkileyici pazarlama olarak çevrilebilir. Teknik anlamda influencer marketing, Instagram, Youtube gibi büyük kitlelere ulaşmış sosyal medya platformlarını kullanarak, organik pazarlama stratejisi oluşturmaktır.
Influencer’lar birçok farklı şekilde adlandırılabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse blogger, Youtuber, traveller, fenomen ve Youtube vlogger vb. tanımlarla dijital platformlarda varlık göstermektedirler. Influencer Marketing Nedir? Sorusunu soran bireyler yazımızı okumaya devam edebilirler.

Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Kendi yetenekleri ve yayın yaptıkları alanlardan sadık bir hayran kitlesi oluşturan influencerlar, kitleleri adına ikna yeteneğine sahiptir. İnsanlar üzerinde güven duygusu oluştururlar. Kendi yarattıkları toplulukların dijital arkadaşı olarak nitelendirilebilirler. Dolayısıyla ürününüzün veya hizmetinizin hedef kitlesine, takipçi kitlesi olarak sahip olan bir Influencer ile anlaşma yaparsanız, diğer pazarlama yöntemlerine göre daha verimli sonuçlar almanız kuvvetle muhtemeldir.

influencer marketing neden önemlidir

Öte yandan bu kişilere ait sosyal ağ hesapları dev hedef kitlelerle iletişim kurabildikleri için, burada gerçekleştirilecek olan paylaşımlar aracılığıyla, markanız, ürün veya hizmetlerinizle alakalı içerikler daha çok kişi tarafından görünür hale gelir. Dolayısıyla bu marka bilinirliğinizi ve potansiyel müşterilere ulaşma oranınızı artırır. Influencer Marketing Neden Önemlidir? Sorusuna en güzel cevabı bir alıntı ile veriyoruz.

İnsanlar tanıdığı, güvendiği kişiler tarafından paylaşılmış içerikleri diğerlerinden daha çok okur, paylaşır veya bu tür içeriklere yorum yaparlar.
Malorie Lucich

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer Marketing yapmak için kayda değer takipçi kitlesine sahip olmak gerekiyor. Bu kitlenin ise organik yollarla elde edilmiş olması önem arz ediyor. Çünkü pazarlama yapan bireyin yaptığı anlaşmalar genel olarak kazandır-kazan şeklinde oluyor. Kitle bot hesaplardan oluşuyor ise bunlardan bir kazanç elde etmek pek mümkün olmamakla birlikte etik de değildir.


influencer marketing nasıl yapılır?

Bir firmanızın olduğunu ve bu pazarlama türünü cazip bulduğunuzu düşünelim, Influencer veya Dijital Pazarlama Ajansı gibi kuruluşlar sizin bu yöndeki çalışmalarınıza destek olurlar. Ancak işi kendiniz çözmek istiyorsanız diyelim… Öncelikle firmanızın bünyesinde, dijital pazarlama alanında bir personeliz varsa, sizin için en iyi kişiyi o bulacaktır. Ancak yoks takipçilerinin %15’inden fazlası sahte olan Influencerlardan uzak durmanız önerilir.
Hayranlarının kayda değer bir bölümü sahte olan Influencerlardan aldığınız reklamların getirisi, kaynak israfından başka birşey olmayacaktır. Influencer Marketing Nasıl Yapılır? Sorusu kadar bu meslek grubuna dahil olmanın inceliklerini merak eden kişiler de bulunmaktadır.

Nasıl influencer Olunur?

İnfluencer olmak için ilk seçenek aşina olunduğu gibi sosyal medya mecralarında içerik üretmektir. Bunu hobiden öte bir meslek olarak yapmak isteyen kişiler, bireysel olarak iyi oldukları ve sevdikleri kategorilerle ilgili yapılan paylaşımlarını istikrarlı bir şekilde devam ettirmelidirler… Yayın yapılan bu alanlara ilgi gösteren kişileri belli bir süre içerisinde kendilerine çekerek, belirli bir kitle elde etmeliler. Nasıl Influencer Olunur? Kadar, iş olarak yapan insanların koşulları da önemlidir.

Nasıl influencer Olunur?

Influencer Nasıl Para Kazanır?

Influencer olarak markalara ve bireysel oluşumlara hizmet veren bireyler özetle reklam & pazarlama & satış ortaklığı faaliyetleri ile para kazanırlar.

Konuyu daha da açmak gerekirse, gene firmanız olduğunu düşünelim, markanıza uygun bir kişiden hizmet almaya karar verdiyseniz, onlarla anlaşma yapmanın çeşitli yolları bulunur.

Influencerların Para Kazanma Şekilleri


• Gönderi başına ücret

• Satış ortaklığı (Affiliate link vb.)

• Hizmet veya ürün karşılığı tanıtım

Bütçenize en uygun seçeneği belirledikten sonra çalışmalara başlayabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!