SEO

Google’da Sıralama Kaybı Yaşatan Standart Dışı Faktörler

Google’da Sıralama Kaybı ve Anin Düşüşlerin birçok farklı sebebi vardır. Konuya az çok hakim olan herkes, bu sebepleri de bilirler. Ancak sıra kaybı yaşatan farklı etmenler de vardır. İşte bugün bunları işleyeceğiz.

Bilmeyenler için Google Sıra Kaybı İçin Yaygın Etkenler;

  • Kalitesiz ve Zararlı Backlinkler
  • Google Algoritma Güncellemeleri
  • Anahtar kelimedeki rekabetin artması
  • Kopya İçerik
  • Yanlış yapılandırılan Robots.txt dosyası

Google’da Sıra Kaybetmenin yaygın sebepler bu şekildedir.

Sayfaların Otoritesini Bölmek

Zaman zaman noindex olarak atanmayan, yani arama sonuçlarına kapatılmayan etiket sayfalarıyla, zaman zaman ise aynı kelimeyi hedefleyen kopya & benzer sayfalar oluşturarak sebep olunabilen bir durumdur. Aynı anahtar kelimeyi hedefleyen birden fazla sayfanızın sıralamada yer alması demek, tek sayfa ile daha iyi bir sıralama elde edebilecekken geride kalmaya razı olmak demektir aslında.

Bilakis bu öyle detay, öyle ince bir konudur ki yanlış yapılan iç linkleme işlemleri bile sayfalarınızın otoritesine zarar verebilir.

Bu iç linkleme durumunu bir örnekle açıklamak gerekirse,

”Doğa Dijital Nedir?” Başlıklı yazının linki, ”Doğa Dijital Sitesinin Sahibi Göktuğ Derin Kimdir?” yazısına verilmelidir. Bazı durumlar için istisnalar olabilir, ancak nitelikli ve ilgili konuyu bütünüyle ele alan yazılar her zaman ilk hedef olmalıdır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density) Kriterine Dikkate Almamak

Anahtar kelime yoğunluğunu belirli bir ölçüde tutmak hayati olmakla birlikte, abartıldığı takdirde faydadan çok zarar getirmektedir. Hatta direkt olarak Google sıralama kaybetme nedenlerindendir. Bu bağlamda anahtar kelime yoğunluğunu dengelemek adına çeşitli çalışmalar yapmanız gerekebilir. Şayet kapsamlı bir sektörde değilseniz işleyebileceğiniz konular da doğal olarak kısıtlıdır. Dolayısıyla dön dolaş aynı konularda içerikler ürettiğiniz için bilmeyerek, istemeyerek de olsa anahtar kelime yoğunluğunu abartmış olabilirsiniz.

Sadece belli başlı konuları işleyebilen web sitelerinin sahipleri veya danışmanları için önerim, hedeflenen anahtar kelimelerine benzeyen diğer kelimeleri araştırmaları, akabinde ise bunları temel alan içerik girişleri ile yoğunluğu dengelemesidir. Bu anahtar kelimelere varyasyon da deriz.

”Hit Getiriyor” Gerekçesi ile Sayfa Spamlamak

Evvelki başlıkta örnek olarak verilen etiket sayfaları bu amaç için de geçerli oluyor.

Etiket sayfalarınız yazı sayfalarınızla aynı anahtar kelimeleri kelimeleri içeriyor ise, sıralamada onların önüne geçecektir. Etiket sayfaları
Karmaşık yapıları ile kullanıcı deneyimini olumsuz etki ederler, sitede aradığını hızlı bir biçimde bulamayan kullanıcı terketme eyilimindedir ve muhtemelen eder de.
Bu terketme durumu ise Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) dediğimiz, SEO için önemli olan bir istatistiği olumsuz olarak yansımaktadır.

Şayet içeriği aynı olan kategori veya arama sayfalarınız varsa Google’ın yinelenen içerik kuralını ihlal etmeniz olasıdır. Bu hata da ceza almanıza kadar ilerleyebilir.

Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!