SEOE-Ticaret

E-Ticaret SEO Teknikleri

E-ticaret sitenize daha fazla trafik ve satış sağlamak istiyorsanız, site içi SEO kritik bir ilk adımdır.

İnternette E-Ticaret sitesi SEO çalışması konu başlığına sahip olan ve genel SEO önerileri sunan çok sayıda nasıl yapılır makalesi ve öğretici içerik var, ancak bunların arasında özellikle e-ticaret girişimcilerinin ihtiyaçlarını karşılayanlarının sayısı oldukça az.

Bugün size e-ticaret için site içi arama motoru optimizasyonu konusu ağırlıklı olmak üzere temel bilgiler vermek istiyoruz. Başlamanız, Google’a tüm doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olmanız, e-ticaret sitenizi SEO başarısı için hazırlamanız adına yeterli olacaktır. Eğer profesyonel yardım almak isterseniz E-Ticaret SEO Eğitimi tam da size göre!

e ticaret seo egitimi

Hadi başlayalım.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO, çevrimiçi mağazanızı arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha görünür hale getirme sürecidir. İnsanlar sattığınız ürünleri aradığında, daha fazla trafik elde etmek için mümkün olduğunca üst sıralarda yer almak istersiniz.

Google Ads arama ağı reklamları gibi platformlardan oluşturduğunuz reklamlar ile, ücretli aramadan trafik alabilirsiniz, ancak SEO maliyeti çok daha düşük olan bir yöntemdir. Ayrıca, reklam engelleyiciler ve reklam körlüğü, ücretli aramanın etkinliğini azaltabilir, bu nedenle ne olursa olsun e-ticaret sitenizi organik arama için optimize etmek isteyeceksiniz.

E-ticaret SEO genellikle arama ve kullanıcı deneyimi için başlıklarınızı, ürün açıklamalarınızı, meta verilerinizi, dahili bağlantı yapınızı ve gezinme yapınızı optimize etmeyi içerir. Sattığınız her ürün, arama motorlarından trafik çekmek için tasarlanmış özel bir sayfaya sahip olmalıdır.

Ancak, sitenizdeki aşağıdakiler gibi statik, ürün odaklı olmayan sayfaları unutmak istemezsiniz:

 • Ana Sayfa
 • Hakkında sayfası
 • SSS. sayfası
 • Blog makaleleri
 • Yardım merkezi yanıtları
 • İletişim sayfası

İlgili ürün ve ürün kategori sayfalarının yanı sıra, bu sayfaları da kullanıcı odaklı olarak dizayn etmeniz e-ticaret sitesi seo çalışması konusunda oldukça önemlidir.

E-Ticaret İçin SEO Neden Önemlidir?

Tüketiciler bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında ne yaparlar? Birçoğu Google araması yapar. Bilgiye dayalı kararlar vermelerine yardımcı olacak seçenekler, ipuçları, karşılaştırmalar ve diğer bilgileri arıyorlar.

Web siteniz SERP’lerde görünmüyorsa, nitelikli ve ilgili e-ticaret müşterilerine kritik erişiminizi kaybedersiniz. Ürünleriniz internette bir yere sahip olabilir, ancak bulunabilirler mi?

İşte burada e-ticaret SEO devreye girer. Size reklamlar için ödeme yapmadan hedef kitlenize ulaşmanın bir yolunu sunar. İnsanları sitenize çektiğinizde, onları yüksek kaliteli ürünleriniz, ilgi çekici kopyalarınız ve motive edici harekete geçirici mesajlarınız ile memnun edebilirsiniz.

Web sitenizi yalnızca insanlar için optimize ederseniz, şirketinize zarar verirsiniz. E-ticaret için SEO, yeni müşteriler edinmenin ilk engelini ele alır: insanları sitenize çekmek.

E-Ticaret Sitesinde SEO Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitesinde SEO, özellikle mevcutta tonlarca ürünle dolu bir web siteniz varsa, çok büyük bir görev gibi görünebilir. Evet zaman alabilir ama sağlam bir strateji ile süreci hızlandırabilirsiniz.

 • Sayfalara öncelik verin: Sitenizdeki hangi sayfalar en fazla trafiği alıyor? Onlarla başlayın. Ek olarak, insanların belirli bir ürüne veya amiral gemisi ürüne odaklanmasını istiyorsanız, önce o ürün için optimizasyon yapın.
 • Bir iş akışı oluşturun: SEO, birçok özel gereksinimi karşılamanızı gerektirir. Anahtar kelimeleri seçmek, meta verileri eklemek, resimlerinizi doğru bir şekilde adlandırmak, resim alternatif nitelikleri eklemek ve ilgili anahtar kelimeleri dahil etmek bu kategoriye girer.
 • Rekabete göz atın: E-ticaret SEO stratejiniz rekabeti alt etmek için tasarlanmalıdır. En iyi rakiplerinizin sitelerine bakın ve SEO çabalarını inceleyin. Kendinizinkini daha iyi hale getirmenin yollarını belirleyin.

Etkili bir e-ticaret SEO stratejisi kurgulamak için gereken ve daha ayrıntılı olan talimatları edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

SEO alanında eksik olan e-ticaret siteleri için en iyi ipuçlarından bazılarına bakalım. İnsanların ürünlerinizi daha kolay bulmasını istiyorsanız, bir e-ticaret SEO stratejisine ihtiyacınız var ve listenizdeki her bir öğeyi kontrol etmek, stratejinizi daha etkili hale getirecek.

Videolu Anlatım

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

dogru anahtar kelimeleri kullanin

Evet, anahtar kelimeler hala önemlidir. Ürün başlıklarınızı ve açıklamalarınızı bu anahtar kelimelerle aşırı doldurmak istemezsiniz, ancak bunların belli bir seviyede bulunması gerekir.

Ürün başlığınızda, açıklamanızda, meta açıklamanızda, görsel alternatif özelliklerinizde ve alt başlıklarınızda birincil anahtar kelimenizden bahsedin. Başına gizli anlamsal dizin (LSI) anahtar sözcükleri serpin. Bunlar, Google’ın sayfanızı bağlam içinde anlamasına yardımcı olan alakalı anahtar kelimelerdir.

Anahtar Kelime Arama Hacmini, TBM’yi ve Kullanıcı Niyetini Analiz Edin

Bir anahtar kelime kullanmadan önce, üzerinde biraz araştırma yapın. İnsanların onu ne sıklıkla aradığını (anahtar kelime arama hacmi), ücretli reklam alanında ne kadar rekabetçi olduğunu (tıklama başına maliyet veya TBM) ve bu anahtar kelimeyi kullandıklarında insanların ne aradığını bilin.

Daha fazla ayrıntıya girelim…

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin tüketicilerde ne kadar ilgi uyandırdığını size söyler. Yüksek bir arama hacmi, daha fazla popülerlik anlamına gelir; bu, o anahtar kelime için daha aktif aramalar alacağınız anlamına gelir.

TBM, belirli bir anahtar kelimeye dayalı reklam satın aldıklarında insanların tıklama başına ne kadar ödediğini söyler. Yüksek bir TBM, artan rekabeti gösterir. Hedef anahtar kelimeniz son derece rekabetçiyse, uzun kuyruklu bir alternatif bulmayı düşünün.

Kullanıcı Arama Niyeti, insanların Google’ın arama çubuğuna belirli bir anahtar kelimeyi yazdıklarında ne bulmak istediklerini açıklar. Diyelim ki birisi “duş” yazıp Enter’a bastı.

Bu kişi duş montajı, duş tamiri, bebek duşları, gelin duşları veya tamamen başka bir şey hakkında bilgi mi istiyor? Bir anahtar kelimenin arkasındaki kullanıcı amacını belirleyemiyorsanız, netlik için arama dizesine başka kelimeler ekleyin.

Bilgilendirici Anahtar Kelime Niyeti

Bilgilendirici anahtar kelime amacı, arama yapan kişinin aradığı bilgi türünü tanımlamak için SEO’da kullanılır.

Bu tür aramalar genellikle şunlardan oluşur:

 • Nasıl yapılır: Bunlar, “nasıl yaparım?” gibi soruları içeren aramalardır.
 • Doğrudan satın alma: Bunlar, “bunu satın al” gibi anahtar kelimelerle yapılan aramaları içerir.
 • Olgusal sorgular: Bunlar, bir araştırmacı bir konu hakkında daha fazla ayrıntı istediğinde “gerçek” ve “bilgi” gibi kelimeleri kullanır.

Ticari Anahtar Kelime Niyeti

Ticari anahtar kelime niyeti, insanların bir satın alma işlemi gerçekleştirmelerine yardımcı olacak bilgileri aradıkları zamandır. Bu, ihtiyaç duydukları şeyi bulmak ve mümkün olduğunca hızlı satın almak istedikleri anlamına gelir.

Tüketiciler, genellikle ne istediklerini bildiklerinde ancak henüz nerede bulacaklarını bilmediklerinde ticari anahtar kelime amaçlarını kullanırlar. Bunu, Google’a “dijital kamera satın al” veya “yeni dizüstü bilgisayar fırsatları bul” gibi belirli terimleri yazarken görürsünüz.

Ticari anahtar kelime kullanıcılarının genellikle satın alma niyeti daha fazladır ve ürün veya hizmet hakkında bilgiyi nerede bulacaklarını araştırmaktan daha az arama olasılıkları daha düşüktür.

Anahtar Kelime Amacının Belirlenmesi

Tüketicilerin anahtar kelime amacına karar vermek zor görünüyor, ancak bunu kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, AgencyAnalytics bunu aşamalara ayırır.

 • SERP Analizi: Ücretli reklamlara, bilgi grafiği sonuçlarına ve organik listelere özellikle dikkat edin.
 • Ticari amaç için Google reklamlarına bakın: Anahtar kelimeler için teklif fiyatlarını görmek, anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğu hakkında bir fikir verir.
 • Analizlerinizi gözden geçirin: Arama amacı ile eşleşmeyeceği anlamına gelebileceğinden, hemen çıkma oranları yüksek olan içeriği arayın.

Rakip Araştırması Yapın

E-ticaret siteniz için site içi optimizasyona nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, rakipleriniz en iyi seçeneğinizdir. Özellikle daha büyük rakipler, muhtemelen web sitelerini optimize etmek için gerekli adımları atmışlardır ve onların sırlarının çoğunu kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimeler, odaklanmanız gereken şeydir. Özellikle, ana sayfalarındaki ve en iyi ürün sayfalarındaki anahtar kelimeleri analiz etmek isteyeceksiniz.

Ana Sayfa SEO’ya Odaklanın

Ana sayfa genellikle çoğu işletmenin SEO bütçesini ve enerjisini odakladığı yerdir. Kesinlikle web sitenizin optimize edilmesi gereken en iyi sayfalarından biri olsa da, kesinlikle odaklanmanız gereken tek sayfa değildir.

Bununla birlikte, ana sayfanızı iyi bir şekilde optimize etmek istiyorsunuz. Eklemek ve optimize etmek istediğiniz temel şeyler aşağıdakileri içerir.

Ana Sayfa Başlık Etiketi

SEO başlık etiketi, site içi arama optimizasyonunun en önemli unsurlarından biridir. Hedeflediğiniz ana anahtar kelime öbeği ile birlikte işletme adınızı içermelidir. Bu başlık etiketini 70 karakterden az olacak şekilde ve arama yapan ziyaretçilerin arama sonuçlarında görecekleri şekilde hitap edecek şekilde yazmalısınız.

Ana Sayfa Meta Açıklaması

Bu, anahtar kelime sıralaması için önemli olmasa da, ana sayfanızın meta açıklaması, işletmenizin 160 karakterlik bir açıklamasıdır ve aramada başlık etiketinin altında da görünecektir. İnsanları web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edecek şekilde yazın.

Ana Sayfa İçeriği

Ana sayfanızdaki içerik, ziyaretçilerin işletmeniz ve sunduğunuz ürünler hakkında net ve özlü bir şekilde daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmalıdır. Ziyaretçileri çok fazla bilgi ile aşırı yüklemekten kaçının. Ana sayfada en iyi birkaç ürününüzü ve benzersiz satış teklifinizi öne çıkarmayı düşünün.

Dağınık ana sayfalar, ziyaretçilerin yanı sıra arama motorlarının da kafasını karıştırabilir. Örneğin, birçok farklı kategoride ürün satıyor olabilirsiniz. Google, ne sattığınızı ve ürünlerinizle kimi hedeflediğinizi belirlemekte zorlanacaktır, bu nedenle sitenizin sunduğu ürünler konusunda net olun.

Site Mimarinizi Basitleştirin

Mağazanıza ürün ve kategoriler eklerken site mimarisinin arama optimizasyonunda önemli bir rol oynadığını unutmayın. Özellikle, ana sayfanızdan ürün kategorilerine ve bunların içinde listelenen ürünlere kadar belirgin bir gezinme hiyerarşisine sahip olmak istiyorsunuz.

Arama motoru botları, web sitenizdeki sayfalarınızı ve ürünlerinizi, takip edilmesi kolay ve çok derin olmayan net bir dahili bağlantı yapısına dayalı olarak keşfeder.

Arama motorları ve ziyaretçiler için temel kural, insanların her şeye üç tıklamayla ulaşmasını sağlamaktır. Ana sayfadan, web sitenizdeki herhangi bir ürüne ulaşmak için yalnızca en fazla üç tıklama yapmaları gerekir. Bu bağlamda anlıyoruz ki E-Ticaret SEO, sadece arama motorlarının kriterlerini tamamlamaktan ibaret değildir.

Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar iki ana amaca hizmet eder:

 • Sayfaların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu göstererek e-ticaret SEO’sunu artırma
 • Ziyaretçileri sitenizi daha fazla keşfetmeye teşvik ederek sitede geçirilen süreyi artırma

İlgili ürünlere veya bilgi açısından zengin blog makalelerine bağlantı vermek, e-ticaret SEO’sunu geliştirmeye ve sitenizi derin dalışlar için daha cazip hale getirmeye yardımcı olabilir.

Ürün Sayfalarını Optimize Edin

Ürün sayfaları işletmenizin can damarıdır, bu nedenle enerjinizin çoğunu onları optimize etmeye odaklamak isteyeceksiniz. Birçok e-ticaret mağazası sahibi, her ürün hakkında birkaç satır metin yazar ve bir resim veya video atar.

Google’ın bunları bulabilmesi için ürün sayfalarınız hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var. İşte üzerinde çalışmak istediğiniz belirli şeyler.

Ürün İsmi

Ürününüzün adı önemlidir. Çoğu durumda, ürün sayfanızın SEO başlığında ve URL’sinde de kullanılır. Bu nedenle ürünlerinize ortak bir arama terimi veya anahtar kelime öbeği eklemeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin, tişört satıyorsanız, ürün adına “T-shirt” veya “tee” eklediğinizden emin olun. Bu şekilde, anahtar kelime aynı zamanda SEO başlığında ve URL’sinde de yer alır.

Ek bir bonus olarak, insanlar ürününüzü Facebook veya Pinterest’te paylaştığında, bu anahtar kelime paylaşılan gönderinin başlığında olacaktır.

Resim Optimizasyonu

Görseller, ürün sayfanızın önemli bir parçasıdır. Bir an için müşterinizin yerinde durun. Ürünü olabildiğince çok açıdan net bir şekilde gösteren bir siteden mi, hiç görseli olmayan bir siteden mi yoksa küçük ve okunaksız bir siteden mi satın alma olasılığınız daha yüksek?

Görseller sadece müşterileriniz için değil, aynı zamanda arama optimizasyonu için de önemlidir.

Resimlerinizi arama için uygun şekilde optimize etmek için dosya adıyla başlayın. Ürün sayfalarınıza IMG0010.jpg adlı görseller eklemeyin. Bunun yerine, doğu kıyısı-sıska-jeans.jpg gibi ürün adını ve ana anahtar kelimeyi kullanın.

Ürününüzle ilgili alternatif görünümleriniz varsa, insanların aramada bu görselleri aradıklarında kullanacakları anahtar kelimeleri ekleyin.

urun resim optimizasyonu

Ayrıca, ürün sayfanıza görsellerinizi eklediğinizde görselin ALT metnine ürün adını ve anahtar kelimeyi ekleyin.

Sonuç? Resimleriniz artık yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Google Görsel Arama’da veya ek medya gösteriminin bir parçası olarak ana arama sonuçları sayfasında görünme şansına sahip.

Video

Ürün sayfanıza video da ekleyerek müşterinizin satın alımları konusunda daha güvende hissetmesine yardımcı olun. Video, ürününüzle ilgili temel bilgiler (reklam gibi), sonuç almak için ürünü kullanmanın yolları hakkında bir nasıl yapılır videosu veya ürünü kullanmış kişilerin referansları olabilir.

YouTube gibi ağlarda site dışında video yayınlamak, potansiyel müşterileri ürünleriniz hakkında çekmek ve eğitmek için harika bir yol olabilir.

Örneğin, eğitici Kendin Yap videoları, ürünlerinizi dahil ederek insanlara nasıl harika bir şey yaratabileceklerini gösterebilir. Bu proje üzerinde çalışma fikrine girdiklerinde, ilgili ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Müşteri Değerlendirmeleri

İncelemeler, müşterinin ürününüze olan güvenini artırmanın başka bir yoludur, bu nedenle iyi bir ürününüz varsa, onlara izin verdiğinizden emin olun.

Kötü yorumlar da her zaman kötü bir şey değildir. Bir düşünün – harika incelemeleri olan daha yüksek fiyatlı bir ürününüz ve şöyle böyle incelemeleri olan daha düşük fiyatlı bir ürününüz varsa, insanların daha yüksek fiyatlı ürünü seçme olasılığı daha yüksek olacak ve bu da işletmeniz için daha fazla satış sağlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) İçeriği

İnsanlar ürünleriniz hakkında soru soruyor mu? Elbette yaparlar. Ürün sayfalarınızda ürüne özel SSS içeriğine sahip olmak, dönüşümlerin anahtarıdır.

Müşterilerin yanıtlamadığınız soruları varsa, bu yanıtları bulmak için başka bir yere giderler ve muhtemelen soruları yanıtlayan kaynaktan satın alırlar.

Web sitenizde genel bir SSS sayfasının olması da iyi bir fikirdir. Web sitenizin güvenliği, gönderim ve iade politikalarıyla ilgili temel soruları yanıtlamak, alıcı güvenini artırarak daha fazla satış yapılmasını sağlayabilir.

Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarım Kullanın

mobil uyumlu responsive tasarim

İnsanlar bugünlerde mobil cihazlarda önemli miktarda alışveriş yapıyor. E-ticaret web siteniz için duyarlı bir tasarım kullanmak, yalnızca daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda arama sonuçlarını da iyileştirir. Google’ın mobil öncelikli dizini, sıralama sinyali olarak mobil uyumluluğu kullanır.

Site Hızını Optimize Edin

Sayfa yükleme hızı, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir sıralama sinyalidir. Sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse, Google sizi o kadar iyi sıralar.

Sayfa yükleme hızını nasıl düşürürsünüz? Sayfanızdan mümkün olduğunca çok gereksiz öğeyi çıkarmaya odaklanın. Örneğin, çoğunlukla beyaz gövde sütunu tarafından kapsanan büyük bir arka plan görüntüsü gerekli olmayabilir. Benzer şekilde, e-ticaret işletmenizin kârlılığına katkıda bulunmayan tüm eklentileri veya eklentileri kaldırın.

Görüntü Boyutu

Resimleriniz ne kadar büyükse, tarayıcının onları yüklemesi o kadar uzun sürer. Bir görüntünün boyutunu 1.000×1.000 pikselden 500×500 piksele düşürürseniz, “ağırlığını” yarı yarıya azaltmış olursunuz. Adobe Photoshop gibi bir programla resimlerinizi daha düşük kaliteli JPG (JPEG) olarak da kaydedebilirsiniz.

Sadece “Dosya” ve “Farklı kaydet…” seçeneğine tıklayın.

e ticaret sitesi seo1

Resminizi sıfır ile 12 arasında bir kalite düzeyinde JPG (JPEG) olarak kaydetme seçeneğiniz olacak.

e ticaret sitesi seo2

Oku sadece 12’den sekize taşımak dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir. Bu durumda, görüntü 125K’dan 82.4K’ya gitmiş olur.

Güvenlik Politikalarına Uyum Sağlayın

İnsanlar online alışveriş imkanı sunan web sitenizde kişisel bilgilerini ve daha da önemlisi kredi kartı bilgilerini girmektedir. Günümüzde KVKK kapsamında, kanunlar ile korunan kullanıcı verilerini korumanız, yasal olarak sorun yaşamamanız için de önemlidir.

SSL Sertifikası Edinin

Mutlaka bir SSL sertifikası satın alın, bunu hosting sağlayıcınızdan alabilirsiniz. Hemen hemen hepsi SSL satışı gerçekleştirmektedir.

HTTPS Güvenli Bağlantıyı Otomatikleştirin

SSL Sertifikası edindikten sonra, HTTPS güvenli bağlantı protokolünü otomatikleştirerek zorunlu hale getirin. Hiçbir kullanıcı HTTPS bağlantı olmadan sitenize ulaşamasın. Unutmayın, bunlar güven sağlamak için ilk ve en kritik adımlardır.

E-ticaret SEO için Backlink Çalışması Yapın

Geri bağlantılar, Google’ın sayfalarınızın SERP’lerde nereye ait olduğunu belirlemek için kullandığı başka bir sıralama sinyalidir. Yüksek kaliteli sitelerden ne kadar çok geri bağlantı alırsanız, siteniz o kadar güvenilir olur.

E-ticaret siteleri için SEO çalışması yaparken geri bağlantılar oluşturmak göründüğü kadar zor değildir. Niş alanınızla ilgili bloglarda misafir yazarlık yapmak, bağlantılar oluşturmanın kolay, beyaz şapkalı bir yoludur. İlgilendiğiniz blogların sahiplerine e-posta gönderin ve onlara potansiyel konuk gönderileri için üç veya daha fazla fikir sunun.

5/5 - (3 votes)

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!