E-Ticaret Danışmanı

E-Ticaret danışmanı çevrimiçi kanallarla elektronik ticaret yaptığımız internet siteleri için pek çok unsur için hizmet veren uzmanlara denir.

E-Ticaret Danışmanları, bir işletmenin çevrimiçi tarafındaki faaliyetleri için kapsamlı bir uzmanlığa sahiptir. Çevrimiçi işlemler artmaya devam ettikçe, internet üzerinden sipariş alan başarılı bir işletme, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için deneyimli bir E-Ticaret danışmanı arayacaktır. İşletme tarafından kullanılan tüm yazılım ve araçları iyileştirebilirler.

Çoğu E-Ticaret danışmanı, içerik pazarlaması, arama motoru pazarlaması (SEM), sosyal medya ve ürün tanıtımı konularında sağlam bir pazarlama uzmanlığı geçmişine sahiptir. İşletmeniz adına daha fazla sipariş almak için genellikle marka elçileriyle birlikte çalışırlar. İyi bir E-Ticaret danışmanı, çevrimiçi satışlarınızı en üst düzeye çıkarmanın en iyi yolunu size sunacak ve bunları değişen pazara adapte edebilecektir. E-Ticaret danışmanlığı hizmetleri ile ilgili tüm faaliyetleri sizler için derledik.

e ticaret danismanligi
E-Ticaret Danışmanlığı

Dijital Dönüşümün Anahtarı; E-Ticaret

İnternet pazarlamacılığı işlemlerinin nihai amacı, insanların onca firma arasından sizi tercih etmesini sağlamaktır. Arama motorları, sosyal medya platformları veya mobil uygulamalar… Hangi yöntemi kullanıyorsanız kullanın, trafik almalı, marka bilinirliğini arttırmalı ve kitlelerin güvenini kazanmalısınız. Bunlar gerçekleştiği zaman kazancınız da artacaktır. Yaptığımız tüm işlemler bunları sağlamak içindir.

Bir internet sitesi sahibi olduğunuz takdirde zamanınızın ve paranızın önemli bir bölümünü internet pazarlamacılığı için değerlendirirsiniz. Bütçenizin değerlendirilmesi SEO çalışmaları için, sosyal medya platformları için, AdWords servisi, analiz araçları, e-mail hizmetleri ve e-ticaret için olabilmektedir. Ürün ve hizmetlerinizin erişim almasını isteyebilirsiniz, ancak doğru yolda olduğunuza emin misiniz? Daha az bütçe ile daha fazla gelir elde etme imkanınız olabilir. Bunu ise yürüdüğünüz yolu birçok defa gidip gelmiş bir rehber aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanı Neler Yapar?

1 – Tüketici Davranışı Takibi (Hedef Kitle Analizi)
Satış stratejinizi farklı müşteri segmentlerine göre uyarlamak için müşteri davranışını ve satın alma modellerini takip eder.

2 – Satın Alma Geçmişi Araştırması (Sektör Analizi)
Satış tekliflerinizde daha kullanıcı odaklı olmak için müşterilerin kanallar arası satın alma geçmişine ilişkin içgörüler edinir.

3 – Dijital Sağlık Kontrolü
Satış kanalı ekosisteminizi ve dijital “sesinizi” güçlendirerek e-ticaret pazarındaki konumlarınızı kıyaslar. Gerekli hallerde web tasarım, yazılım, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya yönetimi, internet reklamcılığı gibi konularda çözümler sunar.

4 – Tüketici İle Marka Bağlantısı
Karmaşık e-ticaret pazar alanında marka ve ürün farkındalığını artırır. Marka bilinirliğini arttırmak reklam çalışmalarının en önemli noktalarından biridir.

5 – İnfluencer Pazarlama (Etkileyici Kişi Pazarlaması)
Müşterilerinizle güven oluşturmak ve daha yüksek fiyatlardan yararlanmak için ürün incelemelerini kullanır. İnfluencer olarak bilinen fenomenler ile anlaşma yapar ve ürün tanıtımı yaptırır. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız; dogadijital.com/influencer-marketing-nedir

6 – Marka İmajı
Firmanın kurumsal marka imajını geliştirmek için grafik tasarım, sosyal sorumluluk projeleri, içerik üretimi gibi çalışmalar yapar.

Neden E-Ticaret Danışmanı İle Çalışmalısınız?

Çevrimiçi bir iş yürütüyorsanız, deneyimli bir E-Ticaret danışmanı, gerçekten faydalanmanız gereken bir kişidir. E-Ticaret uzmanları kullandığınız teknolojiyi ve ürünlerinizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yapılması gerekenlere hakim olduklarından ötürü, size rekabet avantajı sağlayabilecek son derece değerli bireylerdir.

İyi performans gösteren ve itibar sahibi şirketler, aynı zamanda güvenilir, hatasız bir online sistem sunan ve dolayısıyla kullanıcıları açısından memnuniyet garantili bir hizmet sunan şirketlerdir. Bu pozisyonda çalışan bir kişi, internetten pazarladığınız ürün veya hizmetlerinizin güvenilir ve tutarlı olmasını sağlayacaktır.

Deneyimli bir E-Ticaret danışmanı, herhangi bir dijital işletme için son derece faydalı olabilir ve bunlar, bu kaynağa yatırım yapmaya değer olmasının nedenlerinden sadece biridir.

İşinizi Büyütün

Herhangi bir işletmenin nihai amacı, işinizi ister çevrimiçi ister çevrimdışı yürütmek ve kârı artırmaktır. Bir E-Ticaret Danışmanı, çevrimiçi performansınızdaki herhangi bir zayıflığı tespit edebilecek ve bunları düzeltebilecektir. Web sitenizdeki ziyaretçilerin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlayacak ve ziyaretçileri ürünlerinizi satın almaya teşvik edeceklerdir.

Sonuçları Optimize Edin

E-Ticaret danışmanının rolü, yaşayabileceğiniz sorunları belirlemek ve bunları çözmektir. Örneğin, Trendyol’daki satışlarınızdan dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir veya sosyal medyanızın etkisiz olduğunu hissedebilirsiniz. E-Ticaret danışmanının rolü, istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlamak için dijital pazarlama kanallarınızı optimize etmektir. Bu, içeriği ve açılış sayfalarını analiz etmeyi ve reklamlarda kullanılan resimleri incelemek gibi ayrıntıları içerebilir.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

E-ticaretin en önemli yönlerinden biri, olumlu bir kullanıcı deneyimini teşvik etmektir. Dönüşüm oranlarınız düşükse ve ziyaretçiler sepetlerini terk ediyorsa, E-Ticaret danışmanı bunun nedenlerini analiz edecek ve müşteri için daha keyifli bir deneyim sağlamak için iyileştirmeler yapacaktır. Danışman, dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlamak için uygulanacak en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Strateji Geliştirin

E-ticaretinizi daha başarılı hale getirmekle ilgili muhtemelen birçok sorunuz var. Örneğin, daha yüksek bir uzun vadeli müşteri yüzdesi isteyebilirsiniz ve daha fazlasını elde tutmak için bir stratejiye ihtiyacınız olabilir. Bu sadece müşterilerle iletişimi iyileştirme durumu olabilir. Alternatif olarak, müşterileri elinizde tutabilir, ancak yenilerini getiremeyebilirsiniz. Bu, E-Ticaret uzmanlarının tam olarak deneyimli olduğu konudur. Herhangi bir e-ticaret ve dijital pazarlama faaliyetinden mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenizi sağlamak için yeni stratejiler geliştirebilir ve bunları değiştirebilirler.

Dijital Pazarlama Faaliyetlerini Başlatın

E-Ticaret danışmanları, sizi harekete geçirmek için dijital pazarlama faaliyetlerini başlatabilecektir. Örneğin, bir Google Reklam kampanyası yürütmek isteyebilirsiniz, ancak nereden başlayacağınız hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz ve danışmanın yapabileceği şey de tam olarak bu. Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmanın güzelliği, sadece bir kampanya başlatmak için bile kısa bir süre için çalışma yürütülebilmesidir. E-ticaret sonuçlarınızı iyileştirmek için bunları mümkün olan en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir?

E-Ticaret Danışmanlığı ilgili sektörde faaliyet gösteren ajanslar tarafından yürütülen, internetten pazarlama yapan firmaların satışlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir danışmanlık hizmetidir.

E-Ticaret Danışmanlığı faaliyetleri yürütülürken fayda alınan konular şunlardır;

  • Web Tasarım & E-Ticaret Sitesi Çalışması
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Google Ads Reklam Yönetimi (SEM)
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • Grafik Tasarım
  • TV Radyo Reklamları
  • İnfluencer Marketing
  • İtibar Yönetimi

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!