SEO

Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Domain Otoritesi (Domain Authority) ünlü SEO markası MOZ tarafından geliştirilen ve bir internet sitesinin arama motoru sonuçları adına ne kadar iyi performans gösterebileceğini çeşitli verileri baz alarak puanlayan, tahminde bulunan bir arama motoru performans ölçeğidir. Bu Alan Adı puanı, sıralama yeteneğini 1 ile 100 arasında değişen değerler ile sınıflandırır.

Domain Otoritesi Ne İşe Yarar?

MOZ ile ilişkili olan bu Domain Otoritesi, Google tarafından sıralama faktörü olarak değerlendirilmemektedir ve dolayısıyla yaygın bilinen yanlışın aksine, SERP’ler üzerinde olumlu veya olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Genel olarak da Moz, Ahrefs, Majestic vb. kuruluşların bir siteye algoritmaları ile verdikleri otorite puanlarının Google veya diğer arama motorları adına resmi olarak en ufak bir önemi dahi yoktur.

domain otoritesi ne ise yarar

Bir web sitesinin DA’sını ücretsiz olarak sunulan birçok SEO aracı ile öğrenebilirsiniz.

Domain Authority Nasıl Hesaplanır?

Domain Authority’yi 100 değerinde bir logaritmik ölçekte derecelendirilir. Bundan mütevellit, puanınızı 15’ten 35’e çıkarmak, 80’ten 90’a çıkartmaktan çok daha basit olacaktır. Aşağıda bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Domain Otoritesi Nasıl Hesaplanır? Sorusunun cevabı için, Google’a ilgili kelimeyi yazarak çıkan araçlardan faydalanılabilir.

domain authority nasil hesaplanir

Domain Otoritesi Neden Önemlidir? İyi Bir Domain İtibarı Nedir?

Genel olarak konuşmak gerekirse, global çapta bilinen (Wikipedia, Google, Youtube) gibi siteler, çok sayıda dış bağlantıya sahip olurlar, dolayısıyla bu tür sitelerin domain itibar puanları da yüksek olmaktadır. Öte yandan küçük işletme veya yeni açılan bir kişisel blog için tam aksi geçerlidir, az sayıda dış bağlantı ve düşük domain itibarı puanı şeklinde…

Alan Adı Otoritesi, bir sitenin sıralama becerisinin göstergesi olduğu için oldukça yüksek bir DA puanı almayı amaçlamalısınız. Google arama sonuçlarındaki rakiplerinizin DA puanlarına gözlemleyin ve onlardan yüksek puanlar elde etmeyi hedefleyin. Ancak tabii tek başına DA puanları, bir sitenin Google sıralamalarındaki başarı faktörünü belirlemek için yeterli değildir. Bu alanda kabul görülen, bilinen ve yaygın kullanılan bir unsurdur sadece.

Domain Otoritesi vs. Sayfa Otoritesi

Alan otoritesi, bütün domainlerin veya alt domainlerin sıralama gücünü tahmin eder, Sayfa Otoritesi ise tüm sayfalar için ayrı olarak hesaplanır. İlgili web sayfası bir domain, birkaç alt domain sahibidir, ancak yüzlerce ve hatta binlerce sayfası olabilir. İki kavram arasındaki temel fark budur.

Domain Otoritesi Nasıl Arttırılır?

Domain Authority yükseltmek istiyorsanız başta site dışı seo olmak üzere birçok adımı takip etmelisiniz. Tavsiyem, yaygın şekilde yapıldığı gibi bu değerleri manipüle etmek için çöp sitelerden link alımları yapmamanız yönünde. Bu şekilde kendinizi kandırmak dışında, sitenize Anti-SEO uygulamış da olursunuz.

6 Adımda Domain Otoritesi Nasıl Artar?

1. Kaliteli Geri Bağlantı (Backlink) Edinmek

Backlink profilinizi yani sahip olduğunuz geri bağlantılarınızı geliştirmek, Domain Otoritesi adına oldukça önemlidir. En temel düzeyde, kaliteli bağlantı profiline sahip olmak için yapmanız gereken iki şey var;

 1. Kötü linklerden kaçınmak.
 2. İyi linkler elde etmek

Kötü linklerden kaçınmak oldukça basittir. Bu linklerin temizlenmesini talep edersiniz, eğer site sahipleri kaldırmazlarsa, o zaman Search Console aracılığıyla Google Disavow aracını kullanarak reddedersiniz. Elbette bu linkleri konsol üzerinden takip etmek yorucu ve zaman alan bir süreçtir. O yüzden Semrush, Ahrefs gibi firmalara ait gelişmiş denetim araçlarını kullanabilirsiniz. Veyahut kullanan bir uzmandan profesyonel destek alabilirsiniz.

2. Teknik SEO’nun Sorunsuz Olması

Site içi SEO’nun hatasız ve eksiksiz bir biçimde, arama motorlarının güncel kriterlerine göre optimize edilmiş olması gerekiyor. Köklü ve SEO Danışmanı ile çalışan sitelerde dahi Teknik SEO hatalarına rastlanabiliyorken bilhassa SEO sektörüne yeni adım atan kişilerin bu kısımda özverili olması şart.

Teknik SEO unsurları şunlardır;

 • XML Sitemap
 • Robots.txt
 • Meta Etiketler
 • Bağlantı Yapısı
 • H Etiketler vb…

3. Site İçi Link İnşası (Dahili Bağlantılar)

Site içerisinde alakalı sayfaları birbirine linklemeniz, birbirlerinin otorite skorlarına olumlu etki edecektir. Bu faaliyet sayfa otoritesini de yükseltir. Web sitenizde dahili bağlantılar kullanmanız kullanıcıların siteden hemen çıkma oranını düşürecek ve SEO’ya dolaylı yoldan bir asist yapmış olacaktır. Ayrıca her sayfada yer alan içeriğin içinde veyahut bu içeriğin noktalandığı kısımda eski olan, ancak hala önem verdiğiniz bir yazınıza, sayfanıza link çıkışı yapabilirsiniz.

3 Adımda Site İçi Link İnşası

 1. Aynı konuyu işleyen sayfaları birbirlerine bağlayın,
 2. Bağlantı metnini, ilgili sayfadaki en önemli kelime olarak atayın.
 3. Bunları yaparken okuyucuya yazı veya sayfa hakkında özet bilgiler verin. ”Şu içeriğimiz de ilginizi çekebilir.” gibi…

4. Alan Adı Yaşı

Eski domainler, Google tarafından uzun vadeli proje olarak görülmekle birlikte birçok SEO aracı tarafından yüksek skorlarla değerlendirilmektedir. Tecrübelerimize dayanarak söylüyoruz ki, 20+ yıllık domainlere sahip siteler kopya içerik gibi Google tarafından hiç sevilmeyen detaylarla dahi ilk sayfalara gelebilecek kadar otoriter olurlar. Örneğimizden anlayacağınız üzere, site yaşı bu noktada önem arz etmektedir.

Yaşlı bir domain edinmenin yolları şunlardır;

 • Domain alım-satım toplulukları üzerinden eski tarihli alan adları satın alabilirsiniz.
 • Projenize uygun bir şekilde, seneler evvel kurulmuş ve mevcutta satılığa çıkartılan bir siteyi alabilirsiniz.

5. Zararlı Backlinklerin Reddedilmesi

Kaliteli backlink edinmek kadar, kalitesiz bağlantıların denetimini gerçekleştirerek sitenize faydası olmayan, potansiyel toksik veyahut direkt olarak zararlı backlinklerinizi silmeniz de sürece katkı sağlayacaktır. Üstelik bu tür kalitesiz bağlantıların rakiplerinizin veya kötü niyetli kişilerin saldırısı ile de gerçekleşebilir. Yani sizler oyunu kuralına göre oynamış olsanız dahi belli aralıklarda backlink analizi ve zararlı backlink denetimi yapmayı aksatmamalısınız.

 • SEMrush ve Ahrefs gibi araçları kullanarak Backlink analizi yapın,
 • Akabinde oluşturduğunuz liste üzerindeki faydasız ve toksik linklerinizi Google Disavow üzerinden reddedin.

6. Düzenli İçerik Girişi Yapmak

Güncellik, arama motorları tarafından sıralama kriterleri arasında bulunmaktadır. Hedef anahtar kelimelerinizi, sektörünüzle alakalı trendlerden faydalanarak bulduğunuz konularla alakalı güncel, nitelikli içerikler yayınlamalısınız. Bunları önceden hazırlayıp belli aralıklarda yayına alabilirsiniz. Özellikle sosyal ağ üzerinde de kitlesi olan kişiler için yayın günü ve saati oldukça önemlidir. Kitlenizin aktif olduğu zaman aralıklarını tercih etmenizi öneririz.

 • İçeriklerinizi planlayın, yazın ve belli günlerde yayına alın,
 • Bunu bir alışkanlık haline getirip kendinize bir içerik stratejisi oluşturun.

Domain Otoritesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Web Sitemin Domain Otoritesi (DA) Düştü Ne Yapmalıyım?

İnternet sitenizin domain otoritesinin düşmesi, elim bir hadise değildir. Durumu toparlamak için yukarıdaki 6 maddeyi siteniz adına analiz ederek eksiklik varsa giderebilirsiniz. Zamanla düzelecektir.

Alan Otoritesi Yüksek Sitelerden Backlink Almak Etkili Olur Mu?

Domain otoritesi değeri yüksek olan sitelerden backlink almanız olumlu veya olumsuz etki edebilir. Bu tek başına yeterli bir kriter değildir. Alan otoritesi yüksek ve link çöplüğüne dönen yüzlerce site bulunmaktadır. Bunlardan alım yapmak pek yararlı olmayacaktır.
Yazıyı Oylayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!