SEO

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazon SEO web siteleri için bilinen ve Google gibi arama motorlarının algoritmalarına göre olan optimizasyon çalışmalarıyla benzer yönler gösterse de A9 algoritması ile epey özgünleşen şekliyle bilinen SEO’dan oldukça farklıdır.

Kendi arama algoritmasını kullanan ve ürünlerinizi global pazara ulaştırmanızı sağlayan Amazon SEO hakkında temel bilgilere artık sahip olacaksınız… Peki Amazon’da SEO nasıl yapılır? Amazon e-ticaret sitesinde, aynı diğer pazaryeri sitelerinde de olduğu üzere insanlar aradıkları ürünlere kısa sürede ulaşmak adına anahtar kelimeleri kullanmaktalar.

Bu anahtar kelimeler ile yapılan arama sorgularında ise en üstte çıkan ürünlerin şansı elbette daha fazla. Tam olarak bu yüzden mağaza sahipleri Amazon SEO Nasıl Yapılır? Sorusunu soruyor…

Videolu Anlatım:

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO, Amazon’da sergilediğiniz ürünlerin başlık, açıklama optimizasyonları, ürünle ilgili olan popüler anahtar kelimeler ile ilişkilendirmeleri, ürün değerlendirmeleri gibi konuları iyileştirilmesiyle sağlanır. Teknik olarak Amazon’un SEO algoritmasına uyum sağlayan bir optimizasyon çalışmasıyla oldukça basit bir şekilde ürünlerinizi üst sıralarda konumlandırabilirsiniz.

Amazon A9 Algoritması

Amazon, arama motorlarının algoritma türlerinden sıyrılan, A9 ismini taşıyan bir algoritmayı kullanmaktadır. Amazon’un A9 algoritması özetle, site içerisinde yapılan aramalarda hangi ürünlerin listeleneceğini ve bu ürünlerin nerede konumlanacağına karar verir. A9 algoritması bu tür işlevlerinin yanında yüzlerce sorgu arasından veriler toplayarak, her kullanıcı için, kişiselleştirilmiş ve özgün olan ürün önerileri yapıyor.

amazon a9 algoritmasi


Bu algoritmanın temel amacı performans ve alaka düzeyi gibi kriterlere göre sıralama yapmak oluyor. Amazon, satılan ürünlerden komisyon aldığı için, satış oranı iyi düzeyde olan ürünlerin üst sıralarda konumlanmasıdır. Standart arama motorlarından bağımsız olarak Amazon üyeleri, arama gerçekleştirirken farklı davranışlarda bulunabildiğinden ötürü mağazası olan satıcıların da bilhassa SEO konusunda özgün bir strateji kurgulaması elzemdir.

Amazon SEO: Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Yukarıda da ifade edildiği üzere Amazon’un yüzlerce sıralama kriterini ele alarak ürünleri sıraladığı tahmin edilmekte. Bu faktörlerin arasından kimisi bilinirken, kimisi ise gizli faktör oluyor.

Bilinen Amazon SEO kriterleri aşağıdaki gibidir;

 • Ürün Başlığı
 • Ürün Açıklaması
 • Fiyat
 • Fotoğraf Kullanımı
 • Mağazanın Adı
 • Sıradışı Özellik
 • Arama Terimleri
 • Kategori Tercihi
 • Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)
 • Müşteri Değerlendirmeleri

Amazon’da SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

1-) Ürün Başlıklarını Optimize Edin

Ürün başlığı, Amazon mağazanızı optimize etmeniz için en değerli unsurdur.

Ürün başlığınız, listelemenizin aramadaki ürün performansı üzerinde en büyük etkiye (hem olumlu hem de olumsuz) sahip olacak olan kısmıdır.

Amazon’un önerdiği en iyi uygulamalara göre, başlığınız aşağıdaki gibi öğeler içermelidir:

 • Marka.
 • Ürün hattı.
 • Malzeme veya temel özellik.
 • Ürün tipi.
 • Renk.
 • Boy.
 • Paketleme/Miktar.

Etkili bir başlığın sırrı, bir diğer önemli sıralama faktörüyle birlikte bu öğeleri nasıl sıraladığınızdır: ek hedef anahtar kelimeler.

Deneyimlerimize göre, anahtar kelime sırası ve anahtar kelime seçimi, Amazon ürün satışlarını ve sıralamasını önemli ölçüde etkileyebilir.

Önce düzeni tartışalım, ardından belirli bir ürün adına en iyi anahtar kelime seçimlerini belirlemek maksadıyla en uygun yolu ele alacağız.

Çeşitli sponsorlu yerleşimler arasında farklı bir şey fark ettiniz mi?

Evet, başlıktaki karakter sayısı!

Organik arama sonuçlarındaki başlıklar, ürüne/kategoriye bağlı olarak genellikle 115-144 karakter arasındadır.

Peki bu bize ne anlatıyor?

Mutlak en alakalı anahtar kelimeleri ilk sıraya yerleştirmeliyiz.

Bunun hem pratik hem de A9 algoritması ile ilgili etkileri vardır.

Pratik bir bakış açısıyla, arama sonucu konumundan bağımsız olarak her müşterinin ne sattığımızı tam olarak bildiğinden emin olmak istiyoruz.

Anekdot olarak, algoritma, daha yüksek alaka düzeyini başlıkta daha önce görünen anahtar kelimelerle ilişkilendirir.

Bu nedenle, en önemli anahtar kelimelerinizin bir listesini yapmanızı ve bunları başlıktaki her karakter kesme noktasından önce stratejik olarak yerleştirmenizi öneririz.

Mağaza sahipleriyle ilgili çok yaygın bir soru, marka adını başlıkta kullanıp kullanmamaları gerektiğidir.

Örneğin bu özel şirket, başlığın başında ”Beats” kullanmayı seçmiştir.

urun basligini optimize edin

Bir notr düşmek gerekirse, Amazon’un mağaza rehberi, ürünlerde marka adına yer vermeyi önerir.

Açıkçası bu, hangi seçeneğin en iyi şekilde dönüşüm aldığını tespit etmek maksadıyla kendi ürününüzle test etmeniz gereken bir şey.

Mağaza sahiplerinin markalarını jenerik olarak “kulaklıklar” şeklinde belirlemek yerine, ”Beats” gibi meşru şirket isimleri oluşturması önerilir. Yani kreatif bir marka adı daha sağlıklıdır.

Unutulmaması gereken bir şey: başlıklarınıza anahtar kelime doldurmayın.

Bu, birkaç yıl önce yaygın bir stratejiydi.

Hem alışveriş yapan kullanıcılar hem de Amazon bu konuda artık daha bilinçli davranıyor. Dolayısıyla anahtar kelime spamlama yöntemi artık etik ve etkili bir davranış değildir, satışları olumsuz etkilemesi ise kuvvetle muhtemeldir.

Bununla birlikte, arama terimleri bölümü, anahtar kelime öğelerini kullanmak adına harika bir yerdir ve bunu kısaca ele alacağız.

İster mevcut ister yeni bir girişiminiz olsun, daha fazla görünürlük ve satış elde etmek adına mağazanızı ve ürünlerinizi optimize etmeye yardımcı olacak bazı ince ayarlar yapma şansınız her zaman olabilir.

Henüz yeni oluşturulan bir ürünün, sıralamalarda yükselmesinin zorluğu, güvenebileceğiniz herhangi bir ürün verinizin olmamasıdır, bu nedenle, rakipleriniz için şu anda neyin işe yaradığını görmek ve bunu kopyalamak önemlidir. Rakip analizi E-Ticaret SEO konusunu içerisine alan her alanda önemlidir. Başarılı olanı taklit etme stratejisi büyük ölçüde olumlu sonuçlar verir.

Manuel olarak yapılan analizlerin yanı sıra, neyse ki, neyin işe yaradığını belirlememize yardımcı olan çeşitli araçlar da var. Bu alanda en sevilen iki araç; Helium 10 ve Magnet ve Keyword Inspector.

Rakip ürünlerini inceleyerek ve bu araçları kullanarak ürünümüz için en iyi anahtar kelimeleri ve bunların yerleşimlerini tespit edebiliriz.

Öte yandan, liste kaydımızın bu anahtar kelimeler için dönüşmesine ve optimize edilmesine yardımcı olan terimlerle ilgili verileri toplamak için Amazon PPC’yi kullanabiliriz. Buna “optimizasyon döngüsü” diyoruz (kulağa hoş geliyor değil mi?).

Amazon Ürün Başlıklarını Optimize Etme: Eylem Adımları
 1. Ürününüz için en popüler iki veya üç anahtar kelimeyi araştırmak için analiz araçlarını kullanın.
 2. En çok inceleme alan ilk üç sıradaki bir rakibi seçmeye çalışın. Bu genellikle daha uzun süre satış yaptıklarının bir göstergesidir ve bu da daha fazla veri sağlayacaktır.
 3. Bu 3-4 veri grubuna sahip olduğunuzda, bunları birleştirin ve ürününüzle alakasız tüm arama terimlerini kaldırın. Ardından, bir kelime ve iki kelimelik tümce sıklığı sayacı kullanın ve başlığınızı bu sıklığa göre yazmaya başlayın.

Başlığın doğal bir şekilde okunduğundan, ancak hedef anahtar kelimelerle birlikte ürünün tüm temel öğelerini içerdiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Rehbere ihtiyacınız olursa yine bu alandaki en iyi durumda olan rakiplerinize bakın.

Biraz stil ekleyin ve doğal olarak cümleleri ayırmak için aşağıdakiler gibi özel karakterlerden yararlanın:

 |
 ,
 &
 –

Şimdi gelin, alışveriş yapanları satın almaya nasıl daha fazla ikna edebileceğimizi tartışalım.

Madde İşaretleri: Dönüşümleri, Alaka Düzeyini ve Sıralamayı Artırmak İçin Başka Bir Şans

Madde işaretleri, arama sonuçlarındaki sıralamanızı doğrudan etkilemese de, Amazon SERP’deki çok önemli iki faktörü etkilemek için bir fırsattır:

 1. Dönüşüm oranı.
 2. Ürün alaka düzeyi.

Listeleme maddeleri, ürününüzün özelliklerini ve avantajlarını sunmak için iyi bir fırsattır.

amazon madde isaretlemeleri

Çoğu satıcı size bunu bildiklerini söyleyecektir, ancak insanların ürün özelliklerini ve ürün faydalarını ne sıklıkla karıştırdıklarına şaşırıyorum.

Örneğin deri koltuklar bir özelliktir ve lüks hissi yönüyle fayda sağlar.

Ayrıca başlıkta olduğu gibi madde işaretlerinde kullanılan kelimeler de Amazon A9 algoritması tarafından dizine eklenecek ve potansiyel müşteriler arama çubuğunu kullandığında ürününüzü tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Ancak deneyimlerimize göre Amazon SEO konusunda madde işaretlerinde yer verilen terimler, başlıktakilerle aynı ağırlığa sahip değildir.

2-) Bir Hikaye Anlatan Ürün Açıklamaları Oluşturun

Madde işaretleri gibi, ürün açıklaması da sıralamayı doğrudan etkilemez.

Ancak, dizine eklenir ve görünürlüğü etkiler.

Ek olarak, güçlü bir harekete geçirici mesaj (CTA) içeren, iyi yazılmış bir metnin dönüşümler üzerinde kesinlikle etkisi olacaktır.

Bu, dizine eklenmesini istediğiniz bazı değerli anahtar kelimeleri atarken, markanız ve ürününüz hakkında biraz bilgi vermek için harika bir zaman.

Ayrıca, sonuna güçlü bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun.

Doğrudan hedefi işaret etmelisiniz (yani, Şimdi Satın Alın, Bugün Sipariş Verin, vb.).

Amazon FBA’nın ilk günlerinde, yaklaşık 12-18 ay önce, insanlar anahtar kelimeyle doldurulmuş çirkin başlıklar, madde işaretleri ve açıklamalar yaratırdı.

Gerçekten çirkin gibi:

amazon urun aciklamalari

Neyse ki, günümüzde piyasa ve algoritma bu tür spam tekniklerini kullanan davranışlar için sizi cezalandıracaktır.

Ancak, kalan tüm anahtar kelimeleri ana listenizden doldurabileceğiniz bir yer var: arama terimleri!

Bu terimler müşteriler tarafından görülemez, ancak tıpkı madde işaretleri ve açıklamanızdaki terimler gibi – artık eskimiş meta anahtar kelimeler HTML etiketine benzer şekilde – dizine eklenir.

Burası rekabet edecek terimleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri yazmak için harika bir yerdir.

Örneğin, bir uyku tulumu satıyorsanız ve “…2 büyük kemikli kişiye uyan kamp için” terimlerini şık bir şekilde ekleyemiyorsanız, arama terimleri kısmı bunun değerlendirilmesi için mükemmeldir.

Arama Terimleri Nasıl Kullanılır?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aynı zamanda, nişinizde yaygın olarak kullanılan bazı İspanyolca terimleri, yazım hatalarını ve kelimeleri bırakmak için harika bir yerdir.

Örneğin, köpek aksesuarları sattıysam, çoğu köpek sahibi “Labrador için köpek tasması” araması yapacağı için ilk 50 veya 100 köpek türünü dahil edebilirim.

Yazım hatalarına gelince, Amazon bunları hesaba kattıklarını söylüyor, ancak deneyimlerimiz aksini gösteriyor, bu yüzden onları dahil ediyoruz

3-) Arama Terimlerini Kullanın

Daha önce olduğu gibi, başlıkta, madde işaretlerinde ve açıklamada yakalayamadığınız kalan terimleri çıkarmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz.

VİRGÜLE GEREK YOK

Terimleri bir boşlukla ayırmanız yeterlidir. Unutulmaması gereken başka bir şey de, listenizdeki anahtar kelimeleri çoğaltmanıza gerek olmamasıdır.

Başlık, madde işaretleri, açıklama veya arama terimleri bölümüne bir terim yazıldıktan sonra, onu başka hiçbir yerde tekrarlamanıza gerek yoktur.

4-) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı gibi araçlar ile uzun kuyruklu anahtar kelimeleri keşfedin ve ürünleriniz için SEO uyumlu açıklama metinleri hazırlayın.

5-) Mağaza Adını Ürünlerinizle İlgili Olacak Şekilde Seçin

Mağaza adında yer verilecek anahtar kelimeler, Amazon’un arama sonuçlarına olumlu etki eden faktörlerden biridir. Satışı yapılan ürünlerle ilgisi olan bir mağaza adı tercih etmek, mağazanızın sıralamalardaki performansı için avantajlı olabilmektedir.

Amazon Mağazaları için Performans Optimizasyon Stratejileri

1. Satış Kraldır

Amazon SEO mantığı Google’ın web sitelerini öne çıkarma mantığı ile eşdeğer değildir. Amazon’da sattığınız ürünlerden bir pay kesilir. Dolayısıyla ürünleriniz satılmadığı sürece algoritmaların sizi, satılan bir ürüne göre öne çıkarması pek olası değildir.

2. Ürün İncelemeleri Kraliçedir

Satışlar kralsa, incelemeler kraliçedir.

Amazon, müşterilerin satın alma işlemleriyle ilgili bilinçli kararlar vermek için incelemelere güvendiğini bilir.

Bu nedenle Amazon, insanlara sahte olumlu yorumlar yazmaları için para ödenen sahte inceleme hizmetlerine karşı bu kadar sert önlemler alıyor ve Amazon incelemelerini iyileştirmenin birçok satıcı için neden en önemli konu olduğunu açıklıyor.

İncelemeler, sosyal kanıt işlevi görür ve alıcıların paralarını ürününüze harcamanın güvenli olduğunu bilmelerini sağlar.

Ayrıca kim “bu ürün için ilk inceleme bırakan kişi olmak ister?”

Ek olarak, incelemeler, arama sonuçlarındaki ürün sıralamasını büyük ölçüde etkiler.

Müşterilerimizden birinin piyasaya sürdüğü ve hiç inceleme yapılmadan ilk günden çok iyi satmaya başlayan bir ürünü hatırlıyorum. Ancak, asla 5. sayfa işaretini geçemedi.

İlk iki inceleme geldiğinde, ürün 2. sayfaya atladı.

Satışlar artmaya devam etti ve ürün 10. incelemesini aldıktan sonra neredeyse aynı gün 1. sayfaya ulaştı.

Hikayeden alınacak ders şu ki, mümkün olan en kısa sürede dürüst ve tarafsız incelemeler almak için elinizden geleni yapın.

Yerine oturtulacak ilk şey, alıcılarla satıcı merkezindeki alıcı-satıcı mesajlaşma hizmeti aracılığıyla iletişim kuran bir e-posta geri bildirim dizisidir.

Amazon SEO Algoritması

Google veya Bing gibi arama motorlarından A9 algoritması ile farklılaşan Amazon SEO, belli başlı faktörlere göre ürün sıralaması aramalarında kullanıcılarının işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Amazon’da bulunduğu kategoride en çok satış yapan ürünlerin üst sıralarda konumlanmasını sağlayan algoritmanın yanı sıra çeşitli ince ayarlar ile doğru anahtar kelimelerin kullanılması sonucunda da, bazı ürünlerin ilk sıralara çıkması mümkün olabiliyor.

Müşteri bulmak için doğru SEO adımları atmayı hedefleyen kullanıcıların mutlaka Amazon arama sayfasında listelenen ürünlerin faktörlere uyumlu şekilde öne çıkmasını artırması gerekiyor. Amazon SEO’da görüntülenmelerin istikrar kazanması ve satışların yükselmesi olmazsa olmaz kavramlardır.

Artık Amazon’un arama motoru algoritmasının bir adı olduğunu biliyorsunuz ve nasıl çalıştığına dair sağlam bir anlayışa sahipsiniz.

Ayrıca, bir ürün detay sayfasının farklı bileşenleri ve bunun arama sonuçlarındaki sıralamanız üzerindeki etkisi söz konusu olduğunda, Amazon ürün sıralama hizmeti gerekmeksizin tehlikeli olabilecek kadar bilgi sahibisiniz.

Hepsinden iyisi, bugün hayata geçirebileceğiniz pratik eylem adımlarınız var.

Bir dahaki sefere kadar, rakiplerinizi güçlü seo stratejileriniz ile ezmeye devam edin. Amazon SEO stratejinizde iyi şanslar!

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!