Dijital Pazarlama

Abonelik İş Modeli Nedir ve Nasıl Çalışır?

Abonelik iş modeli, bir kullanıcının, ilgili ürüne veya hizmete erişmek adına düzenli olarak belli bir fiyatla ödeme yapmasını gerektiren bir iş modelidir. Model 17. yüzyıla öncülük etmiş olup günümüzde birçok işletme tarafından kullanılmaktadır.

Abonelik iş modeli nedir?

Abonelik iş modeli, müşterilerin ürünleriniz veya hizmetleriniz karşılığında haftalık, aylık veya yıllık ücret ödediği yinelenen bir gelir modelidir. Müşteriler belirli bir süre sonra aboneliklerini yenileyebilirler. Bu model, istikrarlı bir gelir akışı oluşturmak için müşteri ilişkilerinizden yararlanmanıza olanak tanır.

Aboneliğe dayalı gelir modelleri hem şirkete hem de müşteriye fayda sağlar. Bir müşteri olarak, gelecekte ihtiyaç duyacağınızı bildiğiniz bir ürünü veya hizmeti otomatik olarak yeniden satın alma rahatlığına sahipsiniz. Bir işletme olarak, müşterilerle daha sık yeniden etkileşime geçmek yerine, gelecekteki satışlar için onları elde tutarsınız. Aylık yinelenen geliri (MRR) güvence altına alırsınız, bu da işletmenizi en kötü zamanlarda bile ayakta tutabilir.

Doğru ürün, marka ve sektör için bir abonelik modeli işinizi yürütmek için çok etkili ve kazançlı bir yaklaşım olabilir. Örneğin, doğru pazarlama ile yılda milyonlar kazanan bir aboneliğe dayalı gişe işletmesi kurabilirsiniz.

Abonelik faturalamasına yardımcı olması için HubSpot’un Payments yazılımı gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. ACH veya kredi ve banka kartı ödemelerini tek bir CRM’de tahsil edebileceksiniz.

Peki nedir bu ”Abonelik iş modeli” örneklerle devam edelim.

Youtube’un yeteri kadar reklamvereni olmasına rağmen premium sistemini çıkartıp, aylık ödeme ile bu üyelik türüne dahil olan kullanıcılara reklamsız bir Youtube sunması da konuya verilebilecek basit, anlaşılabilir bir örnek aslında…

Youtube, premium hamlesini yaparken reklamların önümüzdeki yıllarda değerini kaybedeceğini düşünüyordu.

Çünkü biz insanlar gerek günlük hayatımızda (açık hava reklamları vb.) gerek telefon, bilgisayar gibi cihazlarımızda sürekli reklamlara maruz kalıyoruz ve bir zamandan sonra o reklamlarla sadece çarpı tuşunu basıp kapatmak için ilgili oluyoruz.

2018 yılından itibaren bu konuda girişimlere başlayan Youtube, iyi bir gözlem yapmış diyebiliriz özetle.

Abonelik modelini önümüzdeki yıllarda daha sık göreceğiz.

Geçtiğimiz haftalardan itibaren Twitter’da mavi tik sistemine dahil olmayan kullanıcılara yapılan limit zorbalığı da gene aboneliğe teşvik için…

Abonelik Modeli Nasıl Çalışır?

Abonelik modelinde, müşterilerden bir ürün veya hizmet için yinelenen bir temelde ücret alınır. Her bir teklifi ne kadar süreyle ve ne sıklıkta almak istediklerini kendileri seçerler ve çoğu abonelik, herhangi bir zamanda yenileme veya iptal etme seçeneği sunar.

Aboneliği sizinle müşteri arasındaki bir sözleşme olarak düşünün. Müşteri, bir ürün veya hizmet için belirli bir süre için ödeme yapmayı kabul eder ve işletme, müşteri tekrarlayan ödemelerini tamamladığı sürece bu teklifi yerine getirir. Sözleşme bittiğinde, müşterinin aboneliğini yenileme veya iptal etme seçeneği vardır.

Abonelik modelini ilk defa Youtube Premium veya Twitter ile de duymuyoruz.

Bu sistemi kullanan birçok global çapta şirket var, işte bazıları:

  1. Google: Google’a ait birçok SaaS ürünü bulunur, Google Dokümanlar, Google Drive, Google Formlar, Google Analytics, G Suite ve Google Hangouts Meet gibi…
  2. Adobe: Tam anlamıyla bir SaaS şirketidir. Dijital pazarlama, fotoğraf ve video düzenleme, baskı ve yayınlama yazılımlarında 50’den fazla ürüne sahiptir.
  3. Shopify: Alanında oldukça sevilen bir uygulama ve platform sağlayıcısı olarak bilinen Shopify, e-ticaret mağazaları ve perakende Satış Noktası (POS) arasında yaygın olarak kullanılır. Shopify, Shopify Plus ve Burst by Shopify olmak üzere üç amiral gemisi niteliğinde ürünle dünya çapında 800 binden fazla girişimciye güç vermektedir.
  4. Netflix: Diğer tv platformlarından farklı olarak izlediklerinize dayalı olarak beğenme ihtimalinizin yüksek olduğu TV şovları ve filmler önermek için makine öğrenimi uygular.
  5. Spotify: Milyonlarca şarkıyı, türü, çalma listesini ve daha fazlasını gerçek zamanlı olarak yayınlamanıza imkan verir. Ek olarak sizi seveceğiniz müziklerle eşleştirmek için gerçek zamanlı öneriler sunar ve en sevdiğiniz müziklerden oluşan çalma listelerini düzenli olarak derler.

Sonuç

Bu listeden çıkarmamız gereken sonuç şudur ki, abonelik çözümünü kullanmamız yeterli değil, ürünümüzü cazip hale getiren birçok etkenin daha olması gerekiyor. Bu listede yer alan veya almayan devler abonelik modeli ile çalışan ürünlerin doğuşundan önce de kayda değer bir bilinirliğe sahipti…

S.S.S

SaaS Nedir?

SaaS yani software as a service (hizmet olarak yazılım), harici bir sağlayıcının uygulamaları barındırdığı ve bunları internet üzerinden müşterilere sunduğu bir yazılım dağıtım modeli olarak tanımlanır.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Hemen ücretsiz SEO analizi ve teklifi alın, indirim fırsatını kaçırmayın!